W poprzednim artykule Umowa deweloperska – klauzule abuzywne (1) zostały omówione wybrane klauzule niedozwolone (abuzywne) najczęściej spotykane we wzorcach umów deweloperskich, a dotyczące:
- wyboru kancelarii notarialnej, w której strony mają zawrzeć umowę deweloperską,
- ceny mieszkania,
- powierzchni przyszłego mieszkania.
Jakie jeszcze inne postanowienia stosowane w umowach deweloperskich zostały wpisane do Rejestru klauzul niedozwolonych jako abuzywne? Odpowiedź na to pytanie zawiera niniejszy artykuł.
Deweloper nie może … czyli inne klauzule niedozwolone
- Dokonać odbioru lokalu bez obecności kupującego
Numer postanowienia: 5329, data wpisu: 15 października 2013 r.
„Jeżeli Kupujący lub upoważniony przedstawiciel nie stawi się w wyznaczonym w § 6 terminie odbioru Sprzedający ma prawa dokonać odbioru Lokalu tak jakby Kupujący był przy odbiorze Lokalu”
Komentarz:
Zdaniem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyrażonym w wyroku z dnia 18 czerwca 2012 r. w sprawie o sygn. akt XVII AmC 3752/11 powyższa klauzula pozbawia konsumenta „(…) możliwości zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu odbioru lokalu w przypadku nie stawienia się w czasie i miejscu wyznaczonym na podpisanie tego protokołu – bez względu na przyczynę nieobecności. Jednocześnie postanowienie to daje przedsiębiorcy uprawnienie do przyjęcia domniemania zgody konsumenta na treść protokołu odbioru lokalu w przypadku jego nieobecności. Tak skonstruowane postanowienie wzorca godzi także w interesy konsumentów – uniemożliwiając im zgłoszenie zastrzeżeń do protokołu lub odmowy jego podpisania w przypadku nieobecności w czasie i miejscu wyznaczonym na jego podpisanie” [1] .
- Przenieść na nabywcę prawa do odrębnej własności lokalu po upływie pół roku
Numer postanowienia : 6139, data wpisu: 17 września 2015 r.
„Przeniesienie na Nabywcę prawa do odrębnej własności lokalu mieszkalnego nastąpi w terminie 180 (sto osiemdziesiąt) dni od dnia odbioru lokalu mieszkalnego najwcześniej w terminie od 31 (trzydzieści jeden) stycznia 2015 (dwa tysiące piętnaście) roku do dnia 30 (trzydzieści) kwietnia 2015 (dwa tysiące piętnaście) roku”
Komentarz:
Powyższa klauzula ma charakter abuzywny, ponieważ wydłuża przeniesienie na nabywcę prawa do odrębnej własności lokalu mieszkalnego o co najmniej pół roku. Oznacza to, że bank udzielający kredytu hipotecznego nie może wpisać tego lokalu do księgi wieczystej i jest uzależniony od dewelopera.
- Zobowiązać nabywcę do wykończenia lokalu
Numer postanowienia: 7444, data wpisu: 14 grudnia 2019 r.
„Nabywca zobowiązuje się do indywidualnego wykończenia Lokalu. Za szkody powstałe w toku indywidualnych prac wykończeniowych odpowiada Kupujący”
Komentarz:
W art. 22 ust. 1 ustawy deweloperskiej [2] ustawodawca określa co powinna ona zawierać. Nie ma w niej zapisu o tym, że konsument (nabywca) jest zobowiązany do wykończenia lokalu. „Ta bowiem kwestia powinna być pozostawiona konsumentowi, który ma prawo zarówno lokal wykończyć jak i pozostawić go w stanie surowym. (…) Sformułowanie zawarte w postanowieniu może po jego stronie wywołać przeświadczenie, iż nie tylko jest uprawniony ale i zobowiązany do wykończenia lokalu, co z kolei należy uznać za sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające interes konsumenta w postaci pewności co do obowiązków wynikających dla niego z umowy.
Z kolei zdanie drugie postanowienia „Za szkody powstałe w toku indywidualnych prac wykończeniowych odpowiada Kupujący” jest zbyt ogólne by mogło rodzić po stronie konsumenta jakąkolwiek odpowiedzialność. (…) Tymczasem przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy o własności lokali kwestie te regulują kompleksowo nie ma zatem koniczności wprowadzania do umowy w/w postanowienia, które w praktyce będzie budzić poważne wątpliwości interpretacyjne i wywoływać pod stronie konsumenta mylne wyobrażenie o jego obowiązkach” – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie VII Wydział Gospodarczy w wyroku z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie o sygn. akt VII AGa 1959/18 [3].
Czy konsument musi wyrazić zgodę na zapis, z którym nie miał możliwości zapoznania się przed podpisaniem umowy?
- Numer postanowienia: 7433, data wpisu: 14 grudnia 2019 r.
„Ponadto Nabywca przyjmuje do wiadomości możliwość zabudowania przez Dewelopera lub inny podmiot przez niego wskazany działek o obecnych numerach ewidencyjnych nr: 397/1, 397/2 i 397/3 położonych w obrębie 17, jednostka ewidencyjna Śródmieście lub którejkolwiek z nich, a także innych działek położonych w obrębie 17, jedn. ewid. Śródmieście, do których prawo własności, prawo użytkowania wieczystego, udziały w prawie własności lub udziały w prawie użytkowania wieczystego nabędzie Deweloper lub inny podmiot powiązany z nim kapitałowo – budynkami mieszkalnymi wielomieszkaniowymi wraz z garażami podziemnymi i konieczną infrastrukturą zgodnie z obowiązującym prawem, przy czym na działce nr 397/2 – konieczną infrastrukturą”
Komentarz:
Powyższe postanowienie pozwala deweloperowi prowadzić swoją działalność na działkach sąsiadujących z wybudowanym budynkiem. Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie „Budowa innych budynków może jednak zagrażać interesom konsumentów, co może wynikać z naruszenia norm bezpieczeństwa, prawa budowlanego, praw konsumenta związanych z nieruchomością wspólną. (…) Postanowienie to utrudnia albo wręcz uniemożliwia obronę nabywców w trakcie uzyskiwania przez dewelopera lub podmiot przez niego wskazany pozwolenia na budowę (…) – skoro nabywcy wyrażali zgodę na dowolną zabudowę, utrudnione może być wykazanie, że zabudowa narusza ich uzasadniony interes” [4].
- Numer postanowienia: 7434, data wpisu: 14 grudnia 2019 r.
„Ponadto Nabywca przyjmuje do wiadomości, że wygląd elewacji Budynku objęty jest ochroną wynikającą z przepisów prawa autorskiego i zobowiązuje się nie podejmować bez zgody Dewelopera oraz autora projektu architektonicznego żadnych działań mających na celu zmianę wyglądu elewacji Budynku, a w przypadku podjęcia takich działań zobowiązuje się do podjęcia wszelkich działań mających na celu przywrócenie elewacji do stanu zgodnego z projektem architektonicznym.”
Komentarz:
W niniejszym postanowieniu deweloper nałożył na konsumenta obowiązek, który nie ma odzwierciedlenia w przepisach. Stąd też stanowi ono klauzulę niedozwoloną.
Konsument „(…) nie miał (…) możliwości zapoznania się z umową łączącą dewelopera i autora projektu, w związku z czym nie wie, co konkretnie mieści się w pojęciu <<wygląd elewacji Budynku>> co stanowi elementy elewacji” [5]. Co istotne, nie było mu to do niczego potrzebne, ponieważ prawo do tego jak ma wyglądać elewacja budynku oraz wszelkie zgody na jej zmianę posiada wspólnota mieszkaniowa, a nie deweloper.
Zobacz także:
WAŻNE DLA DEWELOPERÓW / LISTOPAD 2019
W kolejnym artykule zostaną omówione klauzule związane z odstąpieniem od umowy deweloperskiej.
Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – https://www.rejestr.uokik.gov.pl/
Objaśnienie:
[1] Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 18 czerwca 2012 r., sygn.. akt XVII AmC 3752/11 – http://orzeczenia.warszawa.so.gov.pl/content/$N/154505000005127_XVII_AmC_003752_2011_Uz_2012-06-18_002 (dostęp w dniu 21 stycznia 2020 r. )
[2] ustawa deweloperska: Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tekst jedn. Dz.U.2019.1805)
[3] wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2019r, sygn.. akt VII AGa 1959/18 – http://orzeczenia.waw.sa.gov.pl/content/$N/154500000003527_VII_AGa_001959_2018_Uz_2019-04-03_002 (stan prawny na 21 stycznia 2020 r. )
[4] Tamże
[5] Tamże
Stan prawny na dzień 21 stycznia 2020 roku
Wanda Książek – współpracownik Portalu
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/