Stronami umowy deweloperskiej zawartej w formie aktu notarialnego są: deweloper (przedsiębiorca) i przyszły nabywca mieszkania (konsument). Należy podkreślić, że notariusz nie bada umowy pod kątem jej poprawności prawnej. Sprawdza tylko, czy zawiera ona wszystko to, czego wymaga Ustawa deweloperska [1] przy tego rodzaju zawieranych umowach.
O tym jakie postanowienia powinna zawierać umowa deweloperska pisaliśmy w artykule:
Umowa deweloperska – co powinna zawierać ?
Poniższy artykuł omawia wybrane klauzule niedozwolone (abuzywne) najczęściej spotykane w umowach deweloperskich.
Jakie klauzule abuzywne można znaleźć w umowach deweloperskich?
Katalog klauzul niedozwolonych zawiera art. 385(3) Kodeksu cywilnego. W umowach zawieranych z konsumentami najczęściej można znaleźć klauzule niedozwolone dotyczące m.in. wyboru kancelarii notarialnej, ceny mieszkania, powierzchni mieszkania, terminu rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, terminu odbioru mieszkania przez nabywcę. Są one wpisywane do Rejestru prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na podstawie prawomocnego wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.
Deweloper nie może …
- Wyznaczyć kancelarii notarialnej, w której strony mają zawrzeć umowę deweloperską
Przykład:
Numer postanowienia: 6467, data wpisu: 17 czerwca 2016 r. „Datę przystąpienia do aktu i notariusza wskaże Deweloper. Kupującemu przysługuje prawo wyboru notariusza spośród kancelarii notarialnych mających siedzibę w Warszawie, z tym, że w takim wypadku akt odbędzie się w siedzibie Dewelopera”
Komentarz:
Klauzula ta jest niedozwolona, ponieważ przedsiębiorca sugeruje przyszłemu nabywcy wybór kancelarii notarialnej, w której zostanie zawarta umowa deweloperska. W wyroku z dnia 24 października 2017 r. wydanym przez Sąd Okręgowy w Warszawie [2] w podobnej sprawie czytamy, że „(…) pozwany jako profesjonalista w danej dziedzinie nie powinien pozbawiać konsumenta możliwości skorzystania przez niego z usług odpowiadającej właśnie jemu Kancelarii Notarialnej bądź konkretnego Notariusza. Niewątpliwie narzucenie konsumentowi kancelarii notarialnej nie zawsze jest w jego interesie, może go narażać na dodatkowe koszty nie tylko finansowe, bo koszty sporządzenia aktu notarialnego mogą być wyższe niż w kancelarii wybranej przez konsumenta, ale także koszty emocjonalne związane z niemożliwością zawarcia umowy przed notariuszem obdarzanym przez konsumenta szczególnym zaufaniem. Zważywszy, że umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie własności lokalu są umowami skomplikowanymi, nakładającymi na konsumenta wiele obowiązków, bardzo ważna jest kwestia zaufania do notariusza. Zatem już tylko z tego względu istotne jest, aby konsument miał prawo wyboru notariusza jeśli tego chce”.
- Podawać ceny mieszkania bez podatku VAT
Przykład:
Numer postanowienia: 7419, data wpisu: 17 września 2019 r.
„Do ceny określonej w pkt. 3.1. umowy doliczony zostanie podatek VAT. Stawka podatku VAT w dniu zawarcia umowy wynosi dla lokalu mieszkalnego 7%, zaś dla garażu 22% (dla lokalu użytkowego 22%). Strony ustalają, że w przypadku zmiany tych stawek Kupujący zobowiązany będzie do zapłaty ceny określonej w pkt. 3.1. powiększonej o nową stawkę podatku VAT, przy czym rozliczenie z tego tytułu nastąpi stosownie do obowiązujących przepisów podatkowych, a zapłata nastąpi wraz z momentem wejścia w życie nowych przepisów”
Komentarz:
Cena nabycia mieszkania powinna stanowić wartość brutto, tj. z naliczonym podatkiem VAT. W świetle art. 3 ust. 2 ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług [3] w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu tym podatkiem.
- Zmieniać powierzchni lokalu
Przykład:
Numer postanowienia: 6591, data wpisu: 5 września 2016 r.
„powierzchnia Lokalu może ulec zmianie nie więcej niż o 5% (pięć procent) i w takim przypadku uważa się, że Lokal wykonano zgodnie z niniejszą umową i Stronom nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy z powołaniem się na tę okoliczność”
Numer postanowienia: 6592, data wpisu: 5 września 2016 r.
„Strony również zgodnie postanawiają, że w przypadku, gdyby ostateczna powierzchnia balkonu i tarasu była mniejsza lub większa w stosunku do powierzchni określonej w § 2 ust. 2 i pkt 2 powyżej, wówczas Strony uznają, iż balkon i taras będą wykonane zgodnie z niniejszą umową, a różnica ta nie będzie stanowiła podstawy do jakichkolwiek wzajemnych roszczeń Stron”
Komentarz:
Powyższe postanowienia są niedozwolone, ponieważ przedsiębiorca nie może zmieniać warunków umowy zakładając, że wybuduje lokal o powierzchni 5% mniejszej od poddanego w umowie albo że balkony lub tarasy będą mniejsze. W takim przypadku powinna zostać obniżona cena mieszkania. Konsument (nabywca) powinien mieć także możliwość odstąpienia od umowy. Zasady odstąpienia od umowy deweloperskiej przez nabywcę zawiera art. 29 ust. 1 – 3 ustawy deweloperskiej.
Sprawdź także:
WAŻNE DLA DEWELOPERÓW / LISTOPAD 2019
W drugiej części artykułu zostaną omówione inne klauzule abuzywne.
Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Podstawa prawna:
– art. 22 ust. 1 Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tekst jedn. Dz.U.2019.805)
– art. 385(3) Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. 2019. 1145)
Objaśnienie:
[1] ustawa deweloperska : Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tekst jedn. Dz.U.2019.805)
[2] Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 24 października 2017 r. , sygn.. akt XVII AmA 69/15 – http://orzeczenia.warszawa.so.gov.pl/content/$N/154505000005127_XVII_AmA_000069_2015_Uz_2017-11-07_001 (dostęp w dniu 14 stycznia 2020 r.)
[3] ustawa o informowaniu o cenach towarów i usług: ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. 2019. 178)
Stan prawny na 14 stycznia 2020 roku
Wanda Książek – współpracownik Portalu
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/