„Tarcza antykryzysowa” jest to pakiet ustaw, które mają na celu zahamować skutki pandemii koronawirusa w gospodarce. W dniu dzisiejszym trwa posiedzenie Sejmu RP w trybie nadzwyczajnym. Odbyło się już pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 299 i 299-A).
Utrzymanie płynności finansowej – jakie są proponowane rozwiązania prawne?
W celu utrzymania płynności finansowej przez przedsiębiorców, którzy prowadzą w tym czasie działalność gospodarczą i są narażeni na straty ekonomiczne związane z epidemią będą podjęte m.in. następujące rozwiązania:
- Zwolnienie mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez okres 3 miesięcy.
- Przesunięcie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych wynagrodzeń w marcu i kwietniu 2020 r. (do 1 czerwca 2020 r.)
- Możliwość udzielenia ze środków Funduszu Pracy jednorazowej pożyczki na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy w 5 tys. zł na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy z 3 miesięcznym okresem karencji, z możliwością umorzenia w przypadku niezmniejszenia stanu zatrudnienia.
- Umożliwienie podatnikom podatku CIT i PIT, którzy ponoszą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, odliczenia straty poniesionej w 2020 r., od dochodu z działalności, uzyskanego w 2019r. – gdy w2020 r. osiągną przychody niższe o co najmniej 50%w porównaniu do 2019 r.
Zostaną także odroczone niektóre obowiązki w obszarze podatkowym
W drodze ustawy zostaną także odroczone niektóre obowiązki w obszarze podatkowym m.in.:
- Przesunięcie obowiązku składania nowego pliku JPK_VAT (deklaracja wraz z ewidencją) z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r. dla wszystkich podatników (podatnicy będą mogli dobrowolnie złożyć nowy JPK_VAT w maju 2020 r.).
- Przesunięcie terminu stosowania nowej matrycy stawek VAT o 3 miesiące, tj. od 1 lipca 2020 r.
- Przesunięcie o 3 miesiące terminu obowiązku zgłoszenia informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy).
- Wydłużenie terminu na złożenie informacji o cenach transferowych do 30 września 2020 r..
- Wydłużenie terminu na złożenie zawiadomienia o dokonaniu zapłaty na rachunek niezamieszczony w wykazie podatników VAT, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o VAT (z 3-dniowego do 14-dniowego).
- Przedłużenie terminów dot. schematów podatkowych, w tym zawieszenie rozpoczętych terminów, nie dłużej niż do 30 czerwca 2020 r.
Zabezpieczenie miejsc pracy i pracowników – jak będzie wyglądać?
W przypadku zabezpieczenia miejsc pracy i pracowników projektowana ustawa oraz autopoprawka zakłada m.in.
1. Dofinansowanie pracodawcy do wynagrodzenia pracownika objętego przestojem ekonomicznym ze środków FGŚP w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia lub przy obniżonym wymiarze czasu pracy o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu – dofinansowanie do wysokości połowy wynagrodzenia, ale nie więcej niż 40% przeciętnego wynagrodzenia za prace), w okresie wprowadzonego przez pracodawcę przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy w przypadku wystąpienia spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
2. Świadczenie z tytułu przestoju ekonomicznego, nieoskładkowane i nieopodatkowane
a) dla zleceniobiorców i samozatrudnionych w wysokości 80%minimalnego wynagrodzenia jeśli przychód spadł o co najmniej 15% w stosunku do poprzedniego miesiąca, pod warunkiem, że przychód w poprzednim miesiącu był niższy od 300% przeciętnego wynagrodzenia,
b) dla osób na karcie podatkowej lub ryczałcie ewidencjonowanym, zwolnionym z VAT w wysokości 50%minimalnego wynagrodzenia.
3. Zwolnienie rolników z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r.
Przeczytaj także:
Podatki w dobie koronawirusa – podsumowanie na dzień 21.03.2020
Wsparcie dla przedsiębiorców w walce z koronawirusem – zwolnienie ze składek ZUS
W.K.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/