Tarcza antykryzysowa 1.0 i 2.0 wprowadziła do ustawy o COVID-19 [1] możliwość dofinansowania kosztów zatrudnienia ze środków Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców będących pracodawcami.
Powstaje pytanie: Czy spółka cywilna może złożyć wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń dla swoich pracowników?
Zobaczmy regulację prawną
Na podstawie art. 15zzb ust. 1 i 2 ustawy o COVID-19 przedsiębiorca może ubiegać się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
Dofinansowanie dotyczy także osób wykonujących umowę zlecenia albo inną umowę o świadczenie usług.
Wniosek składa się do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy w okresie prowadzenia naboru wniosków przez dyrektora tego urzędu.
Pisaliśmy o tym w artykule:
Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą
Z art. 4 ust. 2 ustawy – Prawo przedsiębiorców [2] wynika, że przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Natomiast sama spółka nie jest przedsiębiorcą. Posiada natomiast status pracodawcy. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3 lutego 2011 roku (sygn. akt II FSK 838/2010) zgodnie z którym artykuł 3 Kodeksu pracy jednoznacznie określa, że pracodawcą mogą być jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Na gruncie tej ustawy to spółka cywilna jako organizacja wspólników, a nie sami wspólnicy, jest pracodawcą.
Wątpliwości interpretacyjne
Przepis art. 15zzb ustawy o COVID-19 nie zawiera jednoznacznych uregulowań odnoszących się do spółki cywilnej zatrudniającej pracowników. Pracownicy (w tym zleceniobiorcy) spółki cywilnej nie powinni być pomijani w obszarze pomocy z tarczy antykryzysowej. Stąd też z wnioskiem o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników powinien wystąpić jeden ze wspólników z podaniem własnego NIP-u albo spółka cywilna reprezentowana przez wspólników uprawnionych do jej reprezentacji. We wniosku należy wtedy podać NIP i REGON spółki. Ze względu na różne podejście do tej kwestii przez urzędy pracy, w miarę możliwości można sugerować wcześniejszy kontakt telefoniczny z PUP.
Sprawdź:
Umowa spółki cywilnej – co powinna zawierać? (2)
W każdym z tych wniosków powinny znaleźć się informacje o liczbie zatrudnianych pracowników, w tym zleceniobiorców oraz ich wynagrodzeniach w kwocie brutto za dany miesiąc. Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie to „(…) miesięczne wynagrodzenie brutto, a wiec wynagrodzenie o charakterze stałymi bezpośrednio związanym z wykonywaną funkcją lub zajmowanym stanowiskiem bez dodatków (…)” [4].
Powinien być także wykazany spadek obrotów spółki o co najmniej 30%, 50% lub 80% „(…) w zestawieniu dwóch miesięcy roku bieżącego z odpowiadającymi im miesiącami roku ubiegłego (…) [5].
Wymagane załączniki do wniosku zawarte są tutaj: https://psz.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/wynagrodzenia.
Podsumujmy …
Art.15zzb ustawy o COVID- 19 nie jest dostosowany do umowy spółki cywilnej. Nie ma jednolitego stanowiska co do tego, kto powinien taki wniosek złożyć. Powiatowe urzędy pracy zajmują w tym zakresie różne stanowiska. Może przydałby się kontakt ze „swoim” PUP przed złożeniem wniosku.
Objaśnienie:
[1] ustawa o COVID- 19 – Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020.374: zm. Dz.U. 2020. 568, Dz.U. 2020. 695)
[2] ustawa – Prawo przedsiębiorców – Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2019. 1292)
[3] Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 lutego 2011 roku (sygn. akt II FSK 838/10) – http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-fsk-838-10/2cef117/6.html?q=&_symbol=611_6119&_haslo=Inne&_sad=Naczelny+S%C4%85d+Administracyjny&_skarzony=Minister+Gospodarki+Pracy+i+Polityki+Spo%C5%82ecznej&_okres=2011_02 (dostęp w dniu 13 maja 2020 r.)
[4] Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – https://rzecznikmsp.gov.pl/wp-content/uploads/2020/05/2020.05.11-WIP.449.2020.KKB-1.pdf (dostęp w dniu 13 maja 2020 r.)
[5] Tamże
Stan prawny na dzień 13 maja 2020 roku
W.K.
ZOBACZ E-BOOK ZWIĄZANY Z TEMATEM:
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/