Spółka jawna jako przedsiębiorca wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego może zawiesić działalność gospodarczą na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Kwestie te zostały uregulowane w art. 22- 25 Ustawy – Prawo przedsiębiorców [1].
We wniosku do KRS w sprawie zawieszenia działalności gospodarczej spółki (formularz KRS Z62) nie podaje się okresu na jaki spółka jawna zawiesza swoją działalność, stąd też w celu jej wznowienia wspólnik /wspólnicy uprawniony powinien do reprezentacji spółki powinien złożyć do KRS wniosek o wpis informacji o wznowieniu działalności gospodarczej spółki jawnej. Przy czym dzień wznowienia działalności gospodarczej spółki jawnej nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku [2].
Pisaliśmy o tym w artykule:
Spółka jawna: Zawieszenie działalności spółki jawnej 2019
Czy w celu wznowienia działalności spółki jawnej konieczna jest uchwała wspólników?
W przypadku, gdy po okresie zawieszenia działalności gospodarczej spółka jawna chce w dalszym ciągu istnieć na rynku jej wspólnicy muszą podjąć uchwałę o wznowieniu działalności spółki.
Wznowienie działalności spółki jawnej przekracza zakres zwykłych czynności spółki, dlatego też uchwała wspólników w sprawie wznowienia jej działalności powinna być podjęta przez wszystkich wspólników, w tym także wspólników wyłączonych od prowadzenia spraw spółki.
Powyższe wynika z art. 43 Kodeksu spółek handlowych (tekst jedn. Dz.U. 2019. 505).
Niniejsza uchwała powinna zawierać:
1) tytuł uchwały,
2) datę jej podjęcia (np. pierwszy dzień danego miesiąca),
3) treść uchwały np. Wspólnicy PRZYSTANEK PRAWNY Nowak i Kowalski – Spółka jawna podejmują jednomyślnie uchwałę w sprawie wznowienia działalności gospodarczej spółki od dnia 1 lipca 2019 r.
4) własnoręczne podpisy wspólników (imiona i nazwiska).
W ciągu 7 dni od podjęcia uchwały wspólnicy reprezentujący spółkę składają do właściwego dla spółki Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wniosek o wniosek o wznowienie działalności gospodarczej spółki jawnej.
Wniosek o wznowienie działalności gospodarczej spółki jawnej – jaki jest wymóg prawny?
Wznowienie działalności przez spółkę jawną wymaga złożenia wniosku o zmianę danych spółki w KRS. Składa się go na formularzu KRS-Z62. W części C.1 formularza należy zaznaczyć kwadrat nr 2 („Wznowienie wykonywania działalności”) i wpisać datę wznowienia działalności gospodarczej spółki jawnej.
Do wniosku powinna być dołączona uchwała wspólników w sprawie wznowienia działalności spółki jawnej.
Z art. 20c ust. 3 ustawy o KRS [3] wynika, że wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej jest zwolniony z opłat sądowych. Wpisy dokonane w wyniku rozpoznania takich wniosków nie podlegają ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Jakie instytucje otrzymują informacje o wznowieniu działalności gospodarczej przez spółkę jawną?
Po złożeniu wniosku informacje o wznowieniu działalności są kierowane elektronicznie do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP) oraz krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (tj. rejestru REGON). Natomiast do ZUS (Centralnego Rejestru Płatników Składek) trafiać będą dopiero z CRP KEP.
Ważne!
W przypadku zgłoszenia wznowienia działalności przez spółkę jej wspólnicy składają do ZUS odpowiednio zgłoszenie siebie jako płatnika składek na własne ubezpieczenia na formularzu ZUS ZFA, z własnymi odrębnymi danymi identyfikacyjnymi: NIP i PESEL.
Jakie są skutki prawne niezłożenia przez spółkę wniosku o wznowienie działalności spółki jawnej?
W art. 20d ustawy o KRS ustawodawca podaje, że w przypadku niezłożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej następuje w dniu kolejnym po upływie okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przez automatyczne zamieszczenie jej w rejestrze przedsiębiorców.
Podstawa prawna:
– Art. 43 Kodeksu spółek handlowych ( tekst jedn. Dz.U. 2019. 505)
– Art. 24 ust. 1 i ust. 5 Ustawy – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2018. 646 ze zm.).
– Art.20c ust. 3, art. 20d Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jedn. Dz.U. 2018. 986)
Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości – https://www.biznes.gov.pl/pl/publikacje/2651-wznowienie-dzialalnosci-gospodarczej-przez-spolke-jawna
Objaśnienie:
[1] Ustawa – Prawo przedsiębiorców : Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2018. 646 ze zm.).
[2] Art. 24 ust. 3 Ustawy – Prawo przedsiębiorców
[3] ustawa o KRS : Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jedn. Dz.U. 2018. 986)
Stan prawny na 18 czerwca 2019 r.
Wanda Książek – współpracownik Portalu
Masz pytania związane z tematem artykułu, bądź chcesz skonsultować swój problem prawny z zakresu prawa lub podatków?