Strona główna Aktualności Służby mundurowe a zasady BHP

Służby mundurowe a zasady BHP

1534
PODZIEL SIĘ

Do realizacji przygotowywane są kolejne projekty zmian przepisów, które mają wejść w życie jeszcze w 2016 roku. Tym razem swoje zamiary wyjawiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Służby mundurowe mogą zatem liczyć na zmiany.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamierza określić przepisy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przedstawicieli służb mundurowych i specjalnych w ustawie, a nie jak do tej pory w zarządzeniach i wewnętrznych regulaminach tych służb. Projekt ustawy dotyczy takich formacji jak policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu czy Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Zmiany zostały zainspirowane wyrokiem TK z listopada 2015 roku (sygn. akt K 18/14), który stwierdził, że brak uregulowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przedstawicieli służb mundurowych w ustawie jest niezgodny z Konstytucją. Wniosek o rozpatrzenie tej sprawy przez TK wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich powołujący się na art. 66 Konstytucji ( Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483). Zdaniem RPO każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zagwarantowanych ustawą, a więc także służby mundurowe. Wniosek RPO został poparty przez prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. To właśnie prokurator generalny wniósł o odroczenie przez TK utraty mocy zaskarżonych przepisów na rok.

Wniosek RPO pojawił się, gdyż takie ustawy jak Ustawa o policji (Dz.U. z 2015 poz. 355) i Ustawa o Straży Granicznej (Dz.U. 1990 nr 78 poz. 462) tylko upoważniały komendantów głównych do przekazania w drodze zarządzeń szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby. Z kolei ustawa o BOR całkowicie pominęła te kwestie. Również pragmatyki służbowe funkcjonariuszy takich formacji jak ABW, AW, CBA i innych nie spełniają obowiązku ustawowej regulacji konstytucyjnego prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Obowiązek wskazania warunków bezpieczeństwa i higieny służb ustawodawca przekazał premierowi, szefowi MON i ministrowi finansów. Istotne jest, że według RPO nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (przez pracodawcę jak i pracownika) może skutkować utratą życia albo uszczerbkiem na zdrowiu. Według opinii RPO właściwym aktem normatywnym dla regulacji tego typu zagadnień powinna być ustawa.

Z podanych przyczyn Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 66 Konstytucji gwarantuje każdemu prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (a nie tylko osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy w rozumieniu kodeksu pracy).

Wyrok TK zakłada, że nie ma możliwości unormowania kwestii bhp dla służb w drodze zarządzeń (czyli aktów prawa wewnętrznego), ponieważ powinny być zawarte w ustawie. Orzeczenie to przyniosło skutek w postaci prac MSWiA nad nowelizacją ustawy o policji mającej kompleksowo uregulować kwestie bezpieczeństwa i higieny w zakresie służb mundurowych.

Taki wyrok TK sprawił, że MSWiA planuje wprowadzić w życie znowelizowane przepisy już 3 grudnia 2016 roku. Projekt stworzony przez MSWiA przyjmuje, że przepisy dotyczące bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przedstawicieli służb mundurowych i specjalnych powinny być określone w ustawie.

WW.