Skargę kasacyjną sporządza, podpisuje i wnosi do Sądu Najwyższego za pośrednictwem sądu II instancji, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie (w tym Sądu Okręgowego) [1] profesjonalny pełnomocnik ustanowiony z wyboru lub przyznany z urzędu w sprawie skargi kasacyjnej.
Pisaliśmy o tym w artykułach:
Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym – pomoc prawna z urzędu (2)
Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym – zakres obowiązków pełnomocnika strony (3)
Sąd Okręgowy weryfikuje dopuszczalność skargi kasacyjnej
Sąd II instancji bada, czy zostały spełnione wszystkie warunki skargi określone w art. 398(4) Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).
Zobacz:
Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym – wybrane zagadnienia (1)
Sąd sprawdza między innymi, czy:
- skarga kasacyjna zawiera wniosek o przyjęcie do rozpoznania wraz z uzasadnieniem,
- wniosek o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania oraz jego uzasadnienie spełniają wymagania podane w art. 398(9) par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.),
- został zachowany ustawowy termin do jej wniesienia,
- skarga kasacyjna została wniesiona przez reprezentującego stronę pełnomocnika z wyboru lub przyznanego mu z urzędu (przymus adwokacko- radcowski),
- zostało do skargi zostało dołączone pełnomocnictwo,
- czy podana w skardze wartość przedmiotu zaskarżenia spełnia wymaganie ustawowe podane z art. 398(2) par. 1 K.p.c.,
- skarga została należycie opłacona.
Wniosek o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania i jego uzasadnienie – dlaczego jest ważny?
W świetle art. 398(4) par. 2 K.p.c., skarga kasacyjna powinna także zawierać wniosek o przyjęcie do rozpoznania wraz z uzasadnieniem. W Postanowieniu z dnia 14 maja 2020 r. w sprawie o sygn. akt I CSK 380/19 SN przypomniał, że „(…) wniosek o przyjęcie skargi do rozpoznania wraz z uzasadnieniem jest odrębną konstrukcyjnie i funkcjonalnie częścią skargi kasacyjnej i nie jest rzeczą Sądu Najwyższego poszukiwanie w innych częściach skargi argumentów na uzasadnienie podniesionych w nim twierdzeń”. Dodał też: „(…) dla spełnienia wymogu z art. 398(4) § 2 k.p.c. nie wystarczy odwołanie się do podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienia, ponieważ mimo że argumenty mogą być podobne, to Sąd Najwyższy w ramach przedsądu bada tylko wskazane w skardze okoliczności uzasadniające przyjęcie jej do rozpoznania, nie analizuje zaś podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienia (…)”.
Zachowanie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej
Skarga kasacyjna powinna być wniesiona w okresie dwóch miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem stronie skarżącej (art. 398[5] par. 1 K.p.c.). Z Postanowienia SN z dnia 28 stycznia 2016 r. (sygn. akt II CSK 431/15) wynika, że: „(…) wniesienie skargi kasacyjnej przed doręczeniem orzeczenia z uzasadnieniem stronie lub ustanowionemu, również w warunkach art. 124 § 3 k.p.c., jej pełnomocnikowi, czyni tę skargę przedwczesną a zatem niedopuszczalną (…)”.
Przymus adwokacko- radcowskiego przy wnoszeniu skargi kasacyjnej
W postępowaniu przed Sądem Najwyższym obowiązuje przymus adwokacko- radcowski, czyli zastępstwo stron przez adwokatów lub radców prawnych. Wynika to z dyspozycji art. 87(1) K.p.c. Z obowiązku zastępstwa strony zwolnieni są skarżący wymienieni w par. 2 powyższego artykułu.
Przykład z orzecznictwa:
Postanowienie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 29 czerwca 2012 r. (sygn. akt III AUa 397/11): „Ustanowiony dla wnioskodawcy pełnomocnik z urzędu w osobie adwokata, złożył zawiadomienie i opinię o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej. W dniu 28 maja 2012 r. wnioskodawca złożył sporządzoną przez siebie skargę kasacyjną.(…). (…) skarga kasacyjna winna być sporządzona wyłącznie przez pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym działającym w imieniu strony, która sama nie może skutecznie sporządzić skargi. Z tego względu skarga kasacyjna wniesiona przez wnioskodawcę podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna”.
Brak pełnomocnictwa
Skarga kasacyjna jest pismem procesowym [3], stąd też powinna zawierać wymagania przewidziane dla tego rodzaju pism. Sąd okręgowy zwraca uwagę czy do wnoszonej do skargi załączone jest pełnomocnictwo do reprezentowania strony w postępowaniu ze skargi kasacyjnej.
Przykład z orzecznictwa:
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 6 czerwca 2012 r., IV CZ 15/12: „Skarga kasacyjna wnioskodawczyni została wprawdzie sporządzona z zachowaniem przymusu adwokacko-radcowskiego, jednakże z naruszeniem wymagania w postaci dołączenia pełnomocnictwa procesowego upoważniającego do jej wniesienia. W aktach sprawy znajduje się pełnomocnictwo upoważniające adwokata skarżącej do zastępowania jej jedynie przed Sądem Okręgowym, a zatem zgodnie z art. 126 § 3 k.p.c., wnosząc skargę kasacyjną, pełnomocnik ten powinien był przedstawić pełnomocnictwo obejmujące umocowanie do działania w postępowaniu przed Sądem Najwyższym.”
Skarga nieopłacona zostaje odrzucona
Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym jako pismo procesowe podlega opłacie. Sąd II instancji weryfikuje, czy wniesiona skarga kasacyjna została właściwie opłacona.
Na ten temat pisaliśmy o tym w artykule:
Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym – opłata sądowa od wniesienia skargi (4)
Przykład z orzecznictwa:
- Postanowienie SN z dnia 18 maja 2017 r. (sygn. akt III CZ 30/16): „(…) jeżeli wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych został oddalony przez sąd drugiej instancji, tygodniowy termin do opłacenia skargi kasacyjnej biegnie od dnia doręczenia pełnomocnikowi odpisu postanowienia o odmowie zwolnienia od kosztów. Pełnomocnikowi powódki został doręczony odpis postanowienia Sądu drugiej instancji z dnia 10 marca 2016r. o odmowie zwolnienia od opłaty od skargi kasacyjnej w dniu 16 marca 2016r. i od tej daty biegł tygodniowy termin do uiszczenia opłaty, który minął bezskutecznie 23 marca 2016r. Skarga kasacyjna, jako nieopłacona, podlegała zatem odrzuceniu (…)”.
- Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 11 kwietnia 2019 r., III CZ 3/19 „Przyczyną odrzucenia skargi było nieuzupełnienie przez pozwanych jej braków formalnych w postaci nieopłacenie skargi w wysokości, w jakiej pozwani nie zostali zwolnieni od obowiązku jej poniesienia, w terminie zakreślonym przez Sąd (art. 398(6 )§ 2 k.p.c.).”
Niższa wartość przedmiotu zaskarżenia
O dopuszczalności skargi kasacyjnej decyduje wartość przedmiotu zaskarżenia. Zgodnie z art. 398(2) par. 1 zd. 1 K.p.c. skarga kasacyjna jest niedopuszczalna w sprawach o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż pięćdziesiąt tysięcy złotych, a w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych – niższa niż dziesięć tysięcy złotych.
Przykład z orzecznictwa:
Postanowienie SN z dnia 14 listopada 2018 r. (sygn. akt III PZ 10/18): „Strona reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika jest zatem w stanie oznaczyć wartość przedmiotu sporu i zaskarżenia w sprawie o ustalenie wypadku przy pracy. Skoro w rozpoznawanej sprawie, kierując się wskazanymi wyżej zaleceniami judykatury, wartość przedmiotu sporu określono na 7.800 zł i taką samą kwotę (niższą niż wymieniona w art. 398(2)§ 1 zdanie pierwsze k.p.c.) podano jako wartość zaskarżenia kasacyjnego, to skargę pozwanej należało uznać za niedopuszczalną i z tej przyczyny podlegała ona odrzuceniu przez Sąd drugiej instancji (…)”.
Co dalej …
Sąd II instancji na posiedzeniu niejawnym może odrzucić wniesioną skargę kasacyjną [3] Wydaje wtedy postanowienie w składzie jednego sędziego [4]. Może też uznać dopuszczalność skargi kasacyjnej i skierować ją do rozpoznania przez Sąd Najwyższy.
Podstawa prawna:
Art. 126 – 126(1), art. 128, art. 367 par. 3 , art. 398(2) par. 1, art. 398(4), art. 398(6) par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego (t.j. Dz.U.2020.1575)
Objaśnienie:
[1] Będzie to sąd II instancji, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie.
[2] Wymagania dla pism procesowych zostały uregulowane w art. 126 – 126(1) oraz art. 128 Kodeksu postępowania cywilnego
[3] Stanowi o tym art. 398(6) par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego
[4] Wynika to z art. 367 par. 3 Kodeksu postępowania cywilnego
Stan prawny na dzień 10 listopada 2020 roku
Wanda Książek- współpracownik Portalu
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/