Z uwagi na liczne nieprawidłowości na rynku gier hazardowych (w tym szara strefa w obszarze automatów do gier) postanowiono o konieczności jej nowelizacji. Zauważono potrzebę ochrony osób zainteresowanych takimi usługami oraz dostosowania przepisów do zasad unijnych.
Przygotowane zmiany są oparte na doświadczeniach innych państw.
Podstawową zmianą będzie na pewno wprowadzenie monopolu państwowego w części rynku hazardu (automaty do gier). Wzorem tego rozwiązania są państwa skandynawskie. Novum będzie fakt, że tylko państwowy monopolista jako jedyny będzie uprawniony do organizowania gier hazardowych w internecie. Natomiast podmioty komercyjne będą mogły wnioskować o licencje na prowadzenie zakładów bukmacherskich czy gier w kasynach.
Zgodnie z nowelizacją powstanie także oficjalny rejestr domen internetowych, które nielegalnie oferują gry hazardowe i które zostaną zablokowane. Uregulowana zostanie także kwestia reklamy gier hazardowych oraz nastąpi podniesienie kar za łamanie przepisów ustawy hazardowej.
Według szacunków ekspertów uregulowanie rynku gier hazardowych pozwoli na przekazanie nawet 15 mld złotych wpływów do budżetu państwa w ciągu najbliższych 10 lat.
Konieczność gwarancji ochrony graczy uprawiających hazard zawarta jest w zaleceniu Komisji Europejskiej (Zalecenie Komisji Europejskiej z 14 lipca 2014 r. w sprawie zasad ochrony konsumentów i graczy korzystających z usług hazardowych online i w sprawie ochrony nieletnich przed grami hazardowymi online).
Do najważniejszych zmian zalicza się regulacje w sprawie blokowania stron internetowych oraz płatności wykonywanych na rzecz podmiotów, które nielegalnie oferują gry hazardowe w internecie. Ma to sprawić większy udział w rynku legalnych przedsiębiorstw oraz zwiększyć ochronę graczy.
Dodatkowo nowelizacja wprowadzi monopol państwowy do oferowania gier na automatach poza kasynami gier przez wskazane podmioty. Dzięki temu gry na automatach będą zlokalizowane w wydzielonych do tego miejscach, gdzie będzie stała kontrola, a miejsce to będzie niedostępne dla osób poniżej 18 roku życia.
Obowiązkowe będzie wprowadzanie regulaminów odpowiedzialnej gry.
Z kolei nielegalni operatorzy gier hazardowych poniosą bardziej dotkliwe konsekwencje łamania prawa, a to pozwoli na większy udział legalnych podmiotów oferujących gry hazardowe.
Natomiast liberalizacji ulegną przepisy dotyczące gry w pokera. Umożliwi to organizowanie gier w pokera również poza kasynami gry, a proces ich organizacji zostanie uproszczony. Ponadto możliwe będzie legalne uczestniczenie w grze w pokera przez Internet.
WW.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/