Strona główna Aktualności Restrukturyzacja firmy budowlanej czy upadłość?

Restrukturyzacja firmy budowlanej czy upadłość?

256
PODZIEL SIĘ
Restrukturyzacja firmy budowlanej czy upadłość?

Prowadzisz firmę budowlaną, jednak od pewnego czasu jej kondycja finansowa nie jest najlepsza? Największym problemem, z jakim się zmagasz, są liczne zobowiązania finansowe – a w firmowej kasie coraz częściej brakuje pieniędzy? Ogłoszenie upadłości nie musi być jedynym wyjściem z tej sytuacji. Doskonałą alternatywą może okazać się restrukturyzacja firmy – rozwiązanie to jest coraz bardziej doceniane w branży budowlanej!

Czy restrukturyzacja firmy budowlanej to dobra alternatywa dla ogłoszenia upadłości?

W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, co wybrać – restrukturyzację firmy budowlanej czy upadłość. Restrukturyzacja może być dobrą alternatywą dla bankructwa – przekonało się o tym już wielu przedsiębiorców, działających nie tylko w branży budowlanej: https://lipinskikancelaria.pl/restrukturyzacja-firmy-budowlanej/. Warto wiedzieć, że ogłoszenie upadłości to ostateczność. Nawet kiedy kondycja finansowa firmy jest bardzo zła, a w firmowej kasie stale brakuje środków na pokrywanie bieżących zobowiązań, nie trzeba od razu decydować się na bankructwo. Właśnie po to, aby pomagać przedsiębiorcom w trudnym sytuacji, powstało rozwiązanie prawne, jakim jest restrukturyzacja.

Należy wiedzieć, że restrukturyzacja firmy stwarza szereg możliwości, a najważniejszym celem postępowania jest poprawa kondycji finansowej firmy i spłata zobowiązań wobec wierzycieli. Odbywa się ona w taki sposób, aby comiesięczne raty nie stanowiły zbyt dużego obciążenia dla firmy. W porozumieniu z wierzycielami tworzony zostaje harmonogram spłat zobowiązań, a wszystko odbywa się z poszanowaniem interesów każdej ze stron. Takie rozwiązanie bez wątpienia jest o wiele lepsze, niż decydowanie się na ogłoszenie upadłości.

Restrukturyzacja firmy budowlanej – od czego zacząć?

Czujesz, że restrukturyzacja może być dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy, ale nie do końca wiesz, od czego zacząć? W przypadku restrukturyzacji przedsiębiorstw kluczowe jest znalezienie odpowiedniego wsparcia prawnego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby dana kancelaria miała doświadczenie w prowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego – w szczególności w branży budowlanej. Liczne sukcesy danej kancelarii zwiększą szansę na to, że i w Twoim przypadku uda się wypracować rozwiązania, które będą korzystne dla Twojej firmy. Jednocześnie istotne jest to, aby stworzony plan spłaty był korzystny także dla interesów wierzycieli – na tym w końcu polega cała idea restrukturyzacji firmy.

Postępowanie restrukturyzacyjne może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Po zawarciu układu z wierzycielami składany jest wniosek o zatwierdzenie układu. Jest on rozpatrywany przez sąd. Samo zawarcie układu z wierzycielami nie jest bowiem wystarczające. Trzeba bowiem spełnić szereg wymogów określonych w przepisach prawa.

Można również próbować porozumieć się z wierzycielami na zasadzie negocjacji (czyli bez udziału sądu). Jest to jednak trudne w przypadku firm i spółek budowlanych. Powodem jest fakt, że firmy budowlane często mają wielu wierzycieli, a wypracowanie rozwiązań, które zostaną zaakceptowane przez wszystkich – na przykład podczas mediacji – rzadko się udaje. Otworzenie postępowania restrukturyzacyjnego jest rozwiązaniem bezpieczniejszym. Pozwala ono na zapewnienie ochrony majątkowi przedsiębiorstwa, a jednocześnie na zapewnienie niezakłóconego prowadzenia działalności.

Restrukturyzacja firmy budowlanej czy upadłość? Odpowiedź jest prosta

Obecnie wielu przedsiębiorców działających w branży, zastanawia się, co wybrać – restrukturyzację firmy budowlanej czy upadłość: https://lipinskikancelaria.pl/. Ogłoszenie upadłości przez firmę to ostateczność. Zanim zdecydujesz się na ten krok, warto rozważyć skorzystanie z innych rozwiązań. Dogłębna analiza sytuacji finansowej firmy, przeprowadzona przez wyspecjalizowaną kancelarię, z pewnością pozwoli na wybór rozwiązania, które będzie optymalne.