Prowadzisz firmę budowlaną, jednak od pewnego czasu jej kondycja finansowa nie jest najlepsza? Największym problemem, z jakim się zmagasz, są liczne zobowiązania finansowe – a w firmowej kasie coraz częściej brakuje pieniędzy? Ogłoszenie upadłości nie musi być jedynym wyjściem z tej sytuacji. Doskonałą alternatywą może okazać się restrukturyzacja firmy – rozwiązanie to jest coraz bardziej doceniane w branży budowlanej!
Czy restrukturyzacja firmy budowlanej to dobra alternatywa dla ogłoszenia upadłości?
W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, co wybrać – restrukturyzację firmy budowlanej czy upadłość. Restrukturyzacja może być dobrą alternatywą dla bankructwa – przekonało się o tym już wielu przedsiębiorców, działających nie tylko w branży budowlanej: https://lipinskikancelaria.pl/restrukturyzacja-firmy-budowlanej/. Warto wiedzieć, że ogłoszenie upadłości to ostateczność. Nawet kiedy kondycja finansowa firmy jest bardzo zła, a w firmowej kasie stale brakuje środków na pokrywanie bieżących zobowiązań, nie trzeba od razu decydować się na bankructwo. Właśnie po to, aby pomagać przedsiębiorcom w trudnym sytuacji, powstało rozwiązanie prawne, jakim jest restrukturyzacja.
Należy wiedzieć, że restrukturyzacja firmy stwarza szereg możliwości, a najważniejszym celem postępowania jest poprawa kondycji finansowej firmy i spłata zobowiązań wobec wierzycieli. Odbywa się ona w taki sposób, aby comiesięczne raty nie stanowiły zbyt dużego obciążenia dla firmy. W porozumieniu z wierzycielami tworzony zostaje harmonogram spłat zobowiązań, a wszystko odbywa się z poszanowaniem interesów każdej ze stron. Takie rozwiązanie bez wątpienia jest o wiele lepsze, niż decydowanie się na ogłoszenie upadłości.
Restrukturyzacja firmy budowlanej – od czego zacząć?
Czujesz, że restrukturyzacja może być dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy, ale nie do końca wiesz, od czego zacząć? W przypadku restrukturyzacji przedsiębiorstw kluczowe jest znalezienie odpowiedniego wsparcia prawnego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby dana kancelaria miała doświadczenie w prowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego – w szczególności w branży budowlanej. Liczne sukcesy danej kancelarii zwiększą szansę na to, że i w Twoim przypadku uda się wypracować rozwiązania, które będą korzystne dla Twojej firmy. Jednocześnie istotne jest to, aby stworzony plan spłaty był korzystny także dla interesów wierzycieli – na tym w końcu polega cała idea restrukturyzacji firmy.
Postępowanie restrukturyzacyjne może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Po zawarciu układu z wierzycielami składany jest wniosek o zatwierdzenie układu. Jest on rozpatrywany przez sąd. Samo zawarcie układu z wierzycielami nie jest bowiem wystarczające. Trzeba bowiem spełnić szereg wymogów określonych w przepisach prawa.
Można również próbować porozumieć się z wierzycielami na zasadzie negocjacji (czyli bez udziału sądu). Jest to jednak trudne w przypadku firm i spółek budowlanych. Powodem jest fakt, że firmy budowlane często mają wielu wierzycieli, a wypracowanie rozwiązań, które zostaną zaakceptowane przez wszystkich – na przykład podczas mediacji – rzadko się udaje. Otworzenie postępowania restrukturyzacyjnego jest rozwiązaniem bezpieczniejszym. Pozwala ono na zapewnienie ochrony majątkowi przedsiębiorstwa, a jednocześnie na zapewnienie niezakłóconego prowadzenia działalności.
Restrukturyzacja firmy budowlanej czy upadłość? Odpowiedź jest prosta
Obecnie wielu przedsiębiorców działających w branży, zastanawia się, co wybrać – restrukturyzację firmy budowlanej czy upadłość: https://lipinskikancelaria.pl/. Ogłoszenie upadłości przez firmę to ostateczność. Zanim zdecydujesz się na ten krok, warto rozważyć skorzystanie z innych rozwiązań. Dogłębna analiza sytuacji finansowej firmy, przeprowadzona przez wyspecjalizowaną kancelarię, z pewnością pozwoli na wybór rozwiązania, które będzie optymalne.