W dniu 30 kwietnia 2018 r. weszła w życie Konstytucja Biznesu. Tworzy ją pakiet pięciu ustaw.
Pisaliśmy o tym w artykule:
Co nowego wnosi Konstytucja biznesu – https://lexagit.pl/nowego-wnosi-konstytucja-biznesu/
Jedną z nich jest Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. 2018 poz. 647).
Regulacja prawna
Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy jest miejscem w którym przedsiębiorcy mogą uzyskać informacje w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.
Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie realizował on zadania Pojedynczego Punktu Kontaktowego (źródło: https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-europie/rola-punktow-kontaktowych).
Z art. 51 ust. 1. niniejszej ustawy wynika, że prowadzi go minister właściwy do spraw gospodarki obecnie Minister Przedsiębiorczości i Technologii w systemie teleinformatycznym oraz w inny sposób umożliwiający kontakt z przedsiębiorcą.
Zadania Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy
Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy będzie realizował wiele zadań. Przedsiębiorcy uzyskają w nim informacje na temat:
- Podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- załatwiania spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (wymagane dokumenty i stosowne ),
- świadczenia usług transgranicznych (np. działalność usługowa w Polsce z możliwością prowadzenia jej również w innym kraju UE bez konieczności zakładania firmy za granicą),
- wydawania europejskiej legitymacji zawodowej.
„Punkt nie tylko wyjaśni, w jaki sposób załatwić poszczególne sprawy urzędowe, ale też umożliwi np. uiszczanie opłat urzędowych czy uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami czy składkami. Punkt przypomni przedsiębiorcom, przez SMS lub e-mail, o zbliżających się terminach urzędowych oraz poinformuje o najważniejszych zmianach w prawie. Będą tam też publikowane wyjaśnienia dotyczące zagadnień prawnych budzących najwięcej wątpliwości w praktyce. Co ważne, do PIP będą mogli zwrócić się wszyscy przedsiębiorcy nawet w najdrobniejszych sprawach” – zapewnia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (źródło – https://www.mpit.gov.pl/strony/aktualnosci/juz-30-kwietnia-2018-r-zacznie-obowiazywac-konstytucja-biznesu/).
Załatwianie przez przedsiębiorców spraw drogą elektroniczna za pośrednictwem Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy – czy jest możliwe?
Z dniem 1 lipca 2018 r. przedsiębiorcy mogą składać drogą elektroniczną za pośrednictwem Punktu wnioski w celu uzyskania zaświadczenia o niezaleganiu:
- w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- z realizacją ciążących na przedsiębiorcy zobowiązań podatkowych (art. 52 ust. 2 ustawy).
Co ważne, Punkt umożliwia uiszczenie opłaty skarbowej, o ile taka jest wymagana, na rachunek właściwego organu (art. 52 ust. 9 ustawy), a „w przypadku gdy przeprowadzenie sprawy wymaga wniesienia opłaty, organy prowadzące te sprawy zapewniają, za pośrednictwem Punktu, możliwość dokonania płatności elektronicznie z możliwością wystawienia elektronicznego poświadczenia dokonania opłaty” (art. 57 ustawy).
W tym dniu bowiem zacznie działać Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy Wchodzi wtedy w życie art. 52 ust. 2 i 9 oraz art. 57 tej ustawy.
W części kolejnej – dalsze informacje na temat działania Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy.
Podstawa prawna:
– art. 51 ust. 1, art. 52, art. 57 Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2018 r. poz. 647).
Stan prawny na dzień 20 czerwca 2018 r.
Masz pytania związane z tematem artykułu, bądź chcesz skonsultować swój problem prawny z zakresu prawa lub podatków?
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/