Strona główna Prawo cywilne Przelew wierzytelności. O czym należy pamiętać dokonując przelewu wierzytelności?

Przelew wierzytelności. O czym należy pamiętać dokonując przelewu wierzytelności?

1233
PODZIEL SIĘ

Wiele osób posiada zadłużenie w różnych instytucjach, w tym w instytucjach pożyczkowych, u dostawców usług telekomunikacyjnych itp. Niestety przy braku regularnych spłat zobowiązań osoby takie mogą otrzymać wezwanie z jakiejś firmy windykacyjnej, która kupiła zadłużenie danej osoby. W takiej sytuacji nastąpił tzw. przelew wierzytelności (inaczej cesja wierzytelności).

Przelew wierzytelności to umowa, w ramach której wierzyciel przenosi wierzytelność na osobę trzecią. Natomiast dłużnik nie jest stroną takiej umowy, musi być jednak poinformowany o jej zawarciu następczo. Zbywca wierzytelności jest bowiem zobowiązany zawiadomić dłużnika o przelewie wierzytelności oraz wskazać dłużnikowi osobę nabywcy wierzytelności. Jest to o tyle ważne, ponieważ zgodnie z art. 512 Kodeku cywilnego spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy, o ile dłużnik nie wiedział o przelewie wierzytelności. Z tego też powodu częstą praktyką jest zawieranie w umowie cesji wierzytelności terminu, w którym cedent powinien zawiadomić dłużnika o przelewie wierzytelności.

Należy pamiętać, że jeśli wierzytelność była stwierdzona pismem to umowa przenosząca wierzytelność jest obowiązkowo także sporządzana na piśmie. Przy czym ważne jest, że minimalnym wymogiem tej formy (pisemnej) jest własnoręczny podpis składającego oświadczenie.

Istotne jest, że w przypadku umowy przelewu wierzytelności nabywca wierzytelności przejmuje wszystkie prawa i obowiązki zbywcy wierzytelności co jest równoznaczne z faktem, że dłużnikowi nadal przysługują wszystkie zarzuty jakie miał w chwili dokonywania przelewu. Dotyczy to w szczególności zarzutu przedawnienia lub potrącenia. Nabywca wierzytelności ma z kolei możliwość dochodzenia od dłużnika ustawowych odsetek. Ustawowe odsetki są naliczane od dnia wymagalności roszczenia aż do dnia zapłaty.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przelew wierzytelności jest w określonych sytuacjach wyłączony. Przelewu wierzytelności nie można dokonać np. w sytuacji, gdy jest to:

– sprzeczne z ustawą;

– sprzeczne z zastrzeżeniem umownym;

– sprzeczne z właściwością zobowiązania (nie można dokonać przelewu wierzytelności z dokumentów na okaziciela czy dokumentów zbywalnych przez indos (weksel, czek).

W przypadku umowy przelewu wierzytelności istotny jest fakt, że odpowiedzialność zbywcy wierzytelności, gdy dłużnik jest niewypłacalny, istnieje o ile strony tak postanowią w umowie.

Sama konstrukcja umowy przelewu wierzytelności jest prosta pomimo skutków jakie powoduje w stosunku do cesjonariusza jak i dla dłużnika. Ważne jest, że wierzytelność stanowi prawo majątkowe wierzyciela, którym może on generalnie swobodnie dysponować. Dłużnik winien z kolei uważać, ponieważ jeśli w złej wierze spełni świadczenie na rzecz cedenta (podmiotu, który już zbył wierzytelność) to nowy wierzyciel (podmiot, który nabył wierzytelność) może nadal od niego żądać zapłaty należności.

WW.