Strona główna Aktualności Projekt nowelizacji Kodeksu karnego – jakie zmiany przewiduje

Projekt nowelizacji Kodeksu karnego – jakie zmiany przewiduje

1050
PODZIEL SIĘ

W Ministerstwie Sprawiedliwości został przygotowany projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Nowa regulacja prawna przewiduje surowe kary dla gwałcicieli oraz większą ochronę ofiar gwałtów.

„- Ze smutkiem muszę stwierdzić, że polskie sądy należą do najłagodniejszych w orzekaniu kar za te niezwykle okrutne przestępstwa. To, co dzieje się na salach sądowych, to co stanowi finał postępowania sądowego często jest, w wymiarze moralnym, powtórnym gwałtem na ofierze. Jeżeli sprawcy wychodzą na wolność, jeżeli otrzymują karę w zawieszeniu, jeżeli śmieją się później ofierze w twarz, jeżeli spotykają ją na podwórku, pod domem i pokazują palcem, to taka sytuacja jest równie strasznym upokorzeniem dla ofiary gwałtu. Nie można się z tym zgodzić”  – powiedział na konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Maksymalna kara pozbawienia wolności

Projekt nowelizacji Kodeksu karnego zakłada zaostrzenie kary za gwałt popełniony ze szczególnym okrucieństwem. Obecna kara za taki czyn wynosi od 5 do 15 lat pozbawienia Po zmianie przepisów sąd może zasądzić maksymalną karę 25 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo obecne brzmienie tego przepisu zostało uzupełnione o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ofiary, za co również grozić będzie taka sama podwyższona kara (obecnie od 3 do 15 lat więzienia) – podaje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym lub zbliżania się do niego

W obecnym stanie prawnym zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym lub zbliżania się do niego zostaje wydany przez sąd obligatoryjnie w przypadku gwałtów, których ofiarami są osoby małoletnie.

Po zmianie przepisów sprawca zostanie zobowiązany przez sąd do  systematycznego zgłaszania  się na Policję. Co istotne, sąd bez wniosku ofiary gwałtu może orzec zakaz kontaktowania lub zbliżania się do niej.

Gdy ofiarą jest dziecko 

Po zmianie przepisów gwałt popełniony na dziecku będzie podlegał karze od 5 (dziś od 3) do 15 lat więzienia albo nawet 25 lat więzienia. Przy dodatkowo obciążających okolicznościach, jak szczególne okrucieństwo, recydywa, czy doprowadzenie do śmierci, kara będzie odpowiednio zwiększona, aż do dożywocia, bez możliwości zastosowania warunkowego zwolnienia –  podkreśla  resort sprawiedliwości.

Będą nowe kategorie przestępstw

Projektowane zmiany w Kodeksie karnym przewidują nowe kategorie przestępstw. Jednym z nich będzie gwałt popełniony na kobiecie ciężarnej. Jest on zagrożony karą pozbawienia wolności od 5 do 15 lat. Temu samemu wymiarowi kary będą podlegać :

  • gwałciciele posługujący się bronią palną, niebezpiecznym przedmiotem albo środkiem obezwładniającym,
  • gwałciciele, którzy nagrywają przebieg gwałtu za pomocą. dźwięku lub obrazu.

Recydywiści otrzymają wyższą karę

Zostaną zaostrzone sankcje prawne dla gwałcicieli recydywistów. Wymierzona wobec nich kara wzrośnie praktycznie dwukrotnie – będzie musiała być wymierzona w granicach nie niższych od podwójnej wysokości dolnego zagrożenia za dany czyn do najwyższego zagrożenia zwiększonego o połowę, nie wyłączając zbrodni. Jeśli więc na przykład gwałciciel popełni przestępstwo, za które grozi od 2 do 12 lat więzienia, to w recydywie dostanie wyrok od 4 do 18 lat więzienia. – czytamy w Komunikacie wydanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ważne!

Kara dożywotniego więzienia dla sprawców gwałtu nie będzie dopuszczała warunkowego zwolnienia z więzienia.

Wyższa kara za udręczenie

Projekt Kodeksu karnego zakłada zwiększenie kary za bezprawne pozbawienie wolności związane ze szczególnym udręczeniem. Jego sprawca może pójść za swój czyn do więzienia na okres 5 do 15 lat, a w najcięższych przypadkach nawet na 25 lat.

Gwałt z intencją zabójstwa ofiary

W nowej regulacji projektu Kodeksu karnego został uwzględniony gwałt z intencją zabójstwa ofiary. Przestępstwo to będzie zbrodnią zagrożoną pozbawieniem wolności w wymiarze od 8 do 15 lat, karą 25 lat więzienia lub dożywociem.

Projekt zmian w Kodeksie karnym zostanie teraz skierowany do konsultacji międzyresortowych.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości – www.ms.gov.pl

W.K.