Strona główna Aktualności Polisokaty – ostatnie porozumienia pomiędzy UOKiK a towarzystwami ubezpieczeniowymi

Polisokaty – ostatnie porozumienia pomiędzy UOKiK a towarzystwami ubezpieczeniowymi

1273
PODZIEL SIĘ

Polislokata to w ostatnim czasie nazwa produktu finansowego często komentowanego. To żywe zainteresowane mediów, jak i Polaków polislokatami nie jest przypadkowe, a jest naturalną odpowiedzią na to, że doszło do porozumienia, jakie zawarł w tej sprawie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wybranymi towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Czym jest polislokata?

Nazwa produktu doskonale oddaje jego istotę. Polisokata to połączenie z jednej strony polisy, a z drugiej lokaty. A generalnie jest to połączenie polisy ubezpieczeniowej z funduszami kapitałowymi.

Zasadą w przypadku polisolokat był przede wszystkim okres obowiązywania umów tj. od 5-20 lat. Poza tym problemem były bardzo wysokie opłaty likwidacyjne w momencie zerwania takiej polisolokaty, czasami pochłaniające cały zgromadzony kapitał. Klienci podnosili także, że korzystanie z polisolokat wiąże się z wysokimi opłatami za zarządzanie.

Polislokata –  z czym są problemy?

Oczywista nie wszyscy nabywcy polislokaty byli zadowoleni z nabycia tak kosztownych produktów finansowych. Problem dotyka przede wszystkim ludzi starszych, ale i bardzo młodych, którzy zdecydowali się na uruchomienie takiego produktu, bez dysponowania odpowiednim doświadczeniem, czy bez sumiennego zapoznania się z regulaminem, kartą produktu.

Na co trzeba uważać w tych dokumentach? Przede wszystkim należy ustalić horyzont czasowy takiego produktu tj. ile ma on trwać oraz na możliwość bezkosztowej z niego rezygnacji (tzn. kiedy i czy jest to możliwe). Znane są przypadki, kiedy posiadacz takiego produktu, zawierając go na 20 lat, rezygnując już w pierwszych pięciu latach, zmuszony był do poniesienia bardzo wysokiej opłaty likwidacyjnej, stanowiącej nawet znaczącą część ulokowanej kwoty. Warto także dokładnie poznać inne warunki, tj. jaka jest suma ubezpieczeniowa, kiedy i na jakich warunkach Ubezpieczyciel wypłaci świadczenie, a kiedy zastrzega sobie w regulaminie produktu prawo do zwolnienia się z tego obowiązku. Istotny jest także poziom kosztów jakie posiadacz tego produktu będzie musiał uiszczać.

Regulator w obronie nabywców polislokat – jaki jest skutek zaangażowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów?

Już od jakiegoś czasu losem nabywców takich produktów interesował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na koniec roku 2016 r. doszło do podpisania specjalnego porozumienia organu z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Porozumienie odnosi się do umów o polislokaty, które zostały zawarte przed rokiem 2014 r. Między innymi ustalono, że:

  • Klienci, którzy po 1 stycznia 2008 r. nabyli taki produkt, a mieli wówczas skończone 61 lat, a z produktu zrezygnowały po ukończeniu 65 lat, mogą wnioskować o zwrot różnicy między tym, co wypłaciły ww. podmioty, a jakie obecnie warunki w kwestii obsługi tego produktu wynegocjowano;
  • Doprowadzono do obniżenia opłat, jakie uprzednio ponosili posiadacze polislokat o około 20-30%;
  • Wpłynięto na oferujących polislokaty, aby dopracowali swoje wzorce umów, tak aby Klienci mieli większą świadomość, aby bardziej były dla nich przejrzyste warunki produktu, z jakiego chcą skorzystać.

Więcej na ten temat na stronie UOKiK.

Polislokaty – warto czy nie?

Zdecydować się na polisolakatę czy też nie? Najbardziej wyważone i racjonalne jest stanowisko, że polislokaty warto zawierać, ale należy robić to z uwzględnieniem następujących zasad:

  • Należy starannie zapoznać się z zapisami umowy o polislokatę, jak i innymi przepisami szczegółowymi, mającymi zastosowanie w obsłudze produktu;
  • Należy zweryfikować, jakie są opłaty likwidacyjne produktu;
  • Należy poznać szczegółowe warunki, na jakich, w jakim czasie możliwe jest zrezygnowanie z produktu;
  • Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie jest ryzyko, że z ulokowanych na polislokacie będziemy chcieli skorzystać przed zakończeniem jej czasu trwania? Czy w ogóle warto taki produkt uruchamiać?

Jak więc widać, polislokata to niewątpliwie produkt ciekawy. Należy jednak mieć na uwadze, że to i produkt, z którego skorzystania, a przede wszystkim przedwczesna rezygnacja może się wiązać z poniesieniem wysokiego kosztu. Zatem, przed uruchomieniem takiego produktu, zasadne jest dokładnie poznać jego warunki.

MM.