Ulga termomodernizacyjna – regulacja prawna
Z dniem 1 stycznia 2019 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o pdof) [1] została wprowadzona ulga termomodernizacyjna. [2]
Do ustawy o pdof został dodany art. 26h. Z ust.1 niniejszego artykułu wynika, że podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Gdzie należy szukać definicji „budynku mieszkalnego jednorodzinnego”
Definicja „budynku mieszkalnego jednorodzinnego” znajduje się w art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane [3] Ustawodawca podaje, ze jest to „(…) budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku”.
Którzy podatnicy skorzystają z ulgi termomodernizacyjnej?
Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystają:
1) podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy opłacają podatek według skali podatkowej 18 i 32% ( deklaracja PIT- 36, PIT- 37),
2) podatnicy 19% podatku liniowego (deklaracja PIT – 36 L),
3) podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (deklaracja PIT- 28).
Stosownych odliczeń podatnicy dokonują w zeznaniu za rok podatkowy, w którym ponieśli wydatki.
Jaką kwotę podatnik może odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
W ramach ulgi termomodernizacyjnej kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Na jakiej podstawie będzie ustalana wartość wydatków?
Zgodnie z art. 26h ust.3 – 4 ustawy o pdof wydatki rozliczane w ramach ulgi termomodernizacyjnej muszą być udokumentowane fakturami wystawionymi przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku (czynny podatnik VAT). Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
Czy jest konieczny audyt energetyczny budynku mieszkalnego?
W art. 26h ustawy o pdof ustawodawca nie wprowadza zapisu o obowiązkowym przeprowadzeniu audytu energetycznego budynku mieszkalnego tj. ocenie stanu budynku i jego potrzeb energetycznych przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (poniesienie wydatków na termomodernizację).
Podatnicy sami zatem mogą sami decydować o zakupie materiałów i usług potrzebnych do wykonania remontu budynku pod katem zmniejszenia zapotrzebowania do jego ogrzania. Nie muszą zlecać wcześniejszego przeprowadzenia audytu firmom specjalistycznym.
Na jakie rodzaje materiałów i urządzeń oraz usług przysługuje ulga termomodernizacyjna ?
W dniu 21 grudnia 2018 r. Minister Inwestycji i Rozwoju wydał Rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U.2018.2489). Zawiera ono załącznik z wykazem materiałów, urządzeń oraz usług związanych z termomodernizacją budynku. Stanowi to dla podatnika źródło informacji w zakresie odliczeń w ramach powyższej ulgi.
Lista materiałów i urządzeń podlegającym odliczeniu zawiera m.in.:
- węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury,
- kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spali,
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej,
- stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne.
Wykaz usług, których wartość można odliczyć to m.in.:
- docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów,
- wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych,
- wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
- montaż pompy ciepła.
Jakie wydatki nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
W świetle art. 26h ust. 5 ustawy o pdof odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:
1) sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie,
2) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.
Podstawa prawna:
– art. 26h Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. 2018.1509)
Objaśnienie:
[1] ustawa o pdof: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. 2018. 1509)
[2] Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona do ustawy o pdof na mocy ustawy nowelizującej tj. ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 2018.2246)
[3] ustawa Prawo budowlane: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U 2018. 1202)
Stan prawny na 4 kwietnia 2019 roku
W.K.
Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią jeśli artykuł ten Państwa zainteresował lub potrzebują Państwo więcej informacji.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/