Strona główna Aktualności Opłata składek ZUS jednym przelewem na jeden rachunek składkowy – od kiedy?

Opłata składek ZUS jednym przelewem na jeden rachunek składkowy – od kiedy?

1338
PODZIEL SIĘ

Niniejszy artykuł informuje o obowiązujących od 1 stycznia 2018 r. zmianach w opłacaniu i rozliczaniu składek ZUS. Jeden przelew ZUS stanie się obowiązującym prawem.

Obecnie każdy płatnik składek opłaca składki na podane przez ZUS trzy lub cztery rachunki bankowe.

Na każdym z nich podaje :

  • numer konta bankowego ze wskazaniem ubezpieczenia albo funduszu, którego dotyczy wpłacana kwota,
  • dane identyfikujące firmę lub przedsiębiorcę (np. NIP, REGON, PESEL, nazwa, imię oraz nazwisko, numer i seria paszportu lub dowodu osobistego),
  • okres rozliczeniowy (miesiąc i rok),
  • numer decyzji/umowy/ tytułu wykonawczego – jeśli płatność odbywa się na takiej podstawie.

Ta sytuacja ma się zmienić. „Od 1 stycznia 2018 r. firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki jednym zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego” – podało Ministerstwo Finansów wydanym przez siebie Komunikacie.

Jest już program rządowy i ustawa nowelizująca

Niniejsze zmiany zostały wprowadzone w ramach Strumienia e – Daniny wchodzącego w skład  rządowego Programu „Od papierowej do cyfrowej Polski” [1]

Głównym jego celem jest  utworzenie  systemu e – Składka. Ma on polegać na opłacaniu przez przedsiębiorców od dnia 1 stycznia 2018 r. wszystkich składek zusowskich za pomocą jednego standardowego przelewu. Na podstawie ustawy nowelizującej ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 17 maja 2017 r. płatnicy składek będą dokonywać jednej wpłaty zamiast kilku. [2]

ZUS przydzieli numer rachunku składkowego

Do końca bieżącego roku dotychczasowi płatnicy składek otrzymają za pośrednictwem poczty list polecony z ZUS-u informujący o nadanym Numerze Rachunku Składkowego (NRS).  Będzie on składał się z 26 cyfr m.in. z  numeru identyfikującego oddział  ZUS (8 cyfr) oraz numeru określającego płatnika ( 16 cyfr w tym jego NIP). Co ważne, płatnicy, którzy posiadają zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych powyższą informację otrzymają elektronicznie. Na tej podstawie jeden przelew ZUS stanie się możliwy.

Ten numer, wpłacaną kwotę oraz adres nadawcy płatnik wpisze w przelewie wysyłanym do ZUS. W ten sposób kilka wpłat na ZUS zostanie zastąpionych jednym zwykłym przelewem. Będą to opłaty na:

  • ubezpieczenia społeczne,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

… a potem rozliczy jedną wpłatę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozliczy jedną wpłatę ZUS w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości przedsiębiorcy z tytułu opłacania składek wraz z odsetkami, jeżeli istnieją. Następnie będzie ona rozdzielona pomiędzy bieżące składki.

Ważne!

W przypadku, gdy przedsiębiorca ma zadłużenie w ZUS-ie, ale  „(…) nie może spłacić całego zadłużenia a chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymywać z niego w razie potrzeby świadczenia, to powinien skorzystać z układu ratalnego. Gdy go podpisze, ZUS rozliczy jego wpłatę zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek. Taka umowa zapewni mu objęcie ubezpieczeniem chorobowym i prawo do świadczeń” – informuje resort finansów.

Podsumujmy…

Od 1 stycznia 2018 r. płatnik składek wysyła do swojego oddziału ZUS jeden przelew. Podaje na nim swój adres, indywidualny numer rachunku składkowego oraz wpłacaną kwotę. W ten sposób dokonuje opłaty należnych składek zusowskich. Dokonanie tylko jednej wpłaty zamiast kilku pozwoli na jej właściwe zaksięgowanie. W ten sposób nie dojdzie do powstania zadłużenia (niezidentyfikowane wpłaty).

Źródło:

Objaśnienie:

[1] Strumień e- Daniny integruje w formie elektronicznej różnorodne płatności od Państwa i na rzecz Państwa – https://www.gov.pl/cyfryzacja/strumien-e-daniny-i-e-swiadczenia (dostęp w dniu 26 października 2017 r.)

[2] Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 1027) http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1027  (dostęp w dniu 26 października 2017 r.)

W.K.