Za okresy od 1 października 2020 r. wszyscy czynni podatnicy VAT składają do urzędu skarbowego nowy JPK_VAT z deklaracją.
Pisaliśmy o tym w artykule:
Nowy JPK_VAT z deklaracją 2020 – najważniejsze informacje
Poznajmy wybrane odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania zadawane przez przedsiębiorców dotyczące nowej struktury JPK_VAT z deklaracją.
O co pytali podatnicy?
Podatnicy pytali m.in. o prawidłowe raportowanie w nowym JPK_VAT transakcji dotyczących świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług, które nie są dokumentowane fakturą VAT?
Ministerstwo Finansów (MF) wyjaśniło, że transakcje dotyczące świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT, które nie są dokumentowane fakturą ujmuje się w pliku na podstawie dokumentu wewnętrznego. W składanym pliku w polach ,,NrKontrahenta”, ,,NazwaKontrahenta” można wpisać słowo ,,Brak”. (…).
Wysyłanie JPK_VAT z deklaracją też powoduje problem podatkowy, bo „jak wypełnić plik JPK_VAT z deklaracją, gdy ewidencja i deklaracja nie zawierają w danym okresie żadnych wpisów”.
Resort finansów udzielił następującej odpowiedzi: „Jeżeli podatnik w danym okresie nie dokonał żadnej transakcji, która miała wpływ na ewidencję, a tym samym na deklarację, należy wówczas złożyć tzw. „zerowy” JPK_VAT. (…)”.
Podatnicy byli zainteresowani, „czy zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia ich z przesyłania JPK_VAT z deklaracją?”
MF odpowiedziało: „Jeżeli podatnik – z uwagi na zawieszoną działalność gospodarczą – nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT z deklaracją za okresy zawieszenia.
Jednak w niektórych sytuacjach (np. gdy dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów), pomimo zawieszenia działalności, uzupełnia ewidencję VAT i wysyła JPK_VAT z deklaracją. (…)”.
Inne problemy podatników
W zakresie oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług kodami GTU po dniu 1 października 2020 r. podatnicy zadali kilka pytań (wybór):
- Czy w związku z wdrożeniem nowego JPK_VAT z deklaracją oznaczenie GTU_01-13 należy umieszczać także na wystawianych fakturach?
Odp. MF: „Nie ma obowiązku aby na fakturze zawierać oznaczenia GTU_01-13. Przepisy w zakresie wystawiania faktur nie uległy zmianie”.
- Czy GTU należy oznaczać także sprzedaż używanych towarów co do których wymagane jest zastosowanie tych kodów?
Odp. MF: „Tak. Oznaczenia mają również zastosowanie do towarów używanych”.
- Jak należy ujmować faktury korygujące w nowym JPK_VAT z deklaracją, które korygują towar/usługę nieobjętą oznaczeniami GTU, gdy faktura pierwotna zawierała towary/usługi do których stosuje się oznaczenia GTU?
Odp. MF: „Symbolami GTU należy oznaczać fakturę korygującą, w przypadku korekty dotyczącej towaru/usługi objętych oznaczeniami GTU. Natomiast gdy korekta dotyczy wyłącznie towaru/usługi nieobjętych oznaczeniami GTU, faktury korygującej nie należy oznaczać w ten sposób”.
Oznaczenia dokumentów to też problem podatnika.
Podatnik zapytał :
- Czy w nowym JPK_VAT z deklaracją oznaczenia GTU mają zastosowanie również do faktur z oznaczeniem „FP”, wystawianych do paragonów na rzecz podatników?
Odp. MF: „Tak. Oznaczeniu GTU podlegają również wykazywane w pliku faktury z oznaczeniem >>FP>>”.
- W jaki sposób ujmować faktury wystawione do paragonu, jeżeli nabywcą jest podatnik w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług?
Odp. MF: „Faktury wystawione do paragonów (z oznaczeniem <<FP>>) należy ujmować w ewidencji za okres, w którym zostały wystawione. Faktury te nie zwiększają wartości sprzedaży oraz podatku należnego w okresie, w którym zostały wystawione”.
- Czy faktury korygujące w nowym JPK_VAT z deklaracją muszą mieć oznaczenia w ewidencji (np. MPP, GTU)(…) ?
Odp. MF: „Tak. Wskazanemu oznaczeniu podlegają również faktury korygujące wystawione do faktur otrzymanych przed wprowadzeniem nowego JPK_VAT z deklaracją”.
Źródło: Ministerstwo Finansów:
Stan prawny na dzień 29 października 2020 roku
W.K.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/