Po wakacyjnej przerwie wracamy do tematu postępowanie egzekucyjnego. Może się darzyć, że takie postępowanie będzie przeciwko nam prowadzone, zatem warto wiedzieć na czym ono polega i jakie mamy prawa i obowiązki w ramach tego postępowania. Dla przypomnienia poprzednie artykuły z cyklu poświęcone były następującej tematyce:
Jak przebiega egzekucja z ruchomości?
Zajęcie ruchomości. Jakie skutki pociąga za sobą zajęcie ruchomości
Sprzedaż zajętych ruchomości – kolejny etap egzekucji z ruchomości
Ostatni z artykułów poświęcony był sprzedaży zajętych ruchomości z tzw. wolnej ręki.
Dzisiaj słów kilka o procedurze licytacji ruchomości.
Licytacja ruchomości – o co tutaj chodzi?
Kolejnym sposobem spieniężenia zajętych ruchomości jest ich sprzedaż w drodze licytacji publicznej. Zajęte ruchomości, niesprzedane według przepisów o sprzedaży z wolnej ręki lub za pośrednictwem przedsiębiorstwa handlowego, komornik sprzedaje w drodze licytacji publicznej (art. 867 § 1 k.p.c.).
Zajęte ruchomości niewymienione w art. 865 k.p.c. lub niesprzedane w trybie przewidzianym w tym przepisie komornik, na wniosek wierzyciela, przekazuje do sprzedaży komisowej przed sprzedażą w drodze licytacji publicznej. Dla sprzedaży komisowej zajętej ruchomości cenę sprzedażną ustala się w wysokości wartości szacunkowej. Jeżeli ruchomość nie zostanie po tej cenie sprzedana w ciągu miesiąca, komisant może obniżyć cenę sprzedażną o 25%. Z uzyskanej ceny sprzedażnej potrąca się prowizję komisową.
Obwieszczenie o licytacji
Obwieszczenie o licytacji powinno być ogłoszone publicznie w budynku sądu rejonowego właściwego dla miejsca licytacji oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Jeżeli wartość ruchomości, objętych jednym obwieszczeniem o licytacji została oszacowana na kwotę wyższą niż pięć tysięcy złotych, komornik może zamieścić obwieszczenie o licytacji także w dzienniku poczytnym w danej miejscowości. Obwieszczenie o licytacji doręcza się stronom a także dozorcy zajętych ruchomości.
W obwieszczeniu o licytacji komornik określa czas, miejsce, przedmiot oraz warunki licytacji, sumę oszacowania i cenę wywołania oraz miejsce i czas, w których można oglądać ruchomości.
Ponadto w obwieszczeniu o licytacji zamieszcza się wzmiankę, że prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do przeprowadzenia licytacji i przybicia na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powództwo o zwolnienie ruchomości od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję.
W przypadku wystawienia na licytację znacznej liczby ruchomości, wystarczy aby w obwieszczeniu o licytacji zostało ogólnie określone: ich rodzaj, liczba i łączną sumę oszacowania, a ponadto wskazać rodzaj, sumę oszacowania i cenę wywołania przedmiotów o większej wartości.
Zasadniczo powinno zostać ogłoszone jedno obwieszczenie o licytacjach ruchomości, choćby należały one do różnych dłużników i różne były terminy licytacji.
Obwieszczenie o licytacji komornik doręcza dłużnikowi najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem licytacji. W przypadkach gdy sprzedaż zajętych ruchomości może nastąpić bezpośrednio po zajęciu, jeżeli ruchomości ulegają łatwo zepsuciu albo sprawowanie nad nimi dozoru lub ich przechowywanie powodowałoby nadmierne koszty lub zajęto inwentarz żywy, a dłużnik odmówił zgody na przyjęcie go pod dozór, zawiadomienie to doręcza się dłużnikowi przed rozpoczęciem licytacji (art. 867 § 3 k.p.c.).
Przystąpienie do przetargu
Przystępujący do przetargu jest obowiązany złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg. Rękojmi nie składa się, jeżeli suma oszacowania jest niższa niż pięć tysięcy złotych.
Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się a pozostałym licytantom rękojmię zwraca się niezwłocznie.
Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają.
Rękojmi nie składa wierzyciel przystępujący do przetargu, któremu przysługuje wierzytelność o wartości nie niższej od wysokości rękojmi i jeżeli do tej wysokości jego wierzytelność oraz prawa korzystające z pierwszeństwa przed tą wierzytelnością znajdują pokrycie w cenie wywołania. Jeżeli wartość wierzytelności jest niższa od wysokości rękojmi albo znajduje tylko częściowe pokrycie w cenie wywołania, wysokość rękojmi obniża się – w pierwszym przypadku do różnicy między pełną rękojmią a wartością wierzytelności, w drugim przypadku – do części wartości wierzytelności niepokrytej w cenie wywołania.
W kolejnym artykule z cyklu będzie mowa o tym jak faktycznie przeprowadza się licytację ruchomości.
Podstawa prawna:
art. 867 i nast. Kodeksu postępowania cywilnego
Stan prawny na dzień 4 września 2017 r.
Joanna Mucha – współpracownik Portalu
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/