Strona główna Aktualności Kim jest radca prawny i jakie ma uprawnienia? Kiedy może nam pomóc?

Kim jest radca prawny i jakie ma uprawnienia? Kiedy może nam pomóc?

1130
PODZIEL SIĘ
radca prawny Sprawna spółka

Artykuł zewnętrzny

W języku potocznym określenie „prawnik” stosuje się do określenia różnych zawodów związanych z branżą prawniczą, chociażby w stosunku do radców czy adwokatów. Pomiędzy nimi istnieje jednak pewna różnica. Kim zatem jest radca prawny i w jakiej sytuacji najlepiej się do niego zwrócić?

Kim jest radca prawny i co odróżnia go od adwokata? Czy jeśli chcemy, by ktoś reprezentował nas w sądzie, to powinniśmy się zgłosić do adwokata czy radcy? I wreszcie, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego specjalisty do prowadzenia naszej sprawy? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Kim jest radca prawny? Jak nim zostać?  

Radca prawny zaliczany jest do zawodów zaufania publicznego, a jego podstawowym zajęciem jest świadczenie usług w postaci pomocy prawnej, ze szczególnym uwzględnieniem udzielania porad oraz konsultacji dotyczących różnych zagadnień prawnych.  Radca zajmuje się również sporządzaniem opinii prawnych, projektów aktów prawnych, a także może występować przed sądem (lub urzędem) w charakterze pełnomocnika, a nawet obrońcy.

Radcą prawnym może zostać osoba, która ukończyła studia prawnicze, a także odbyła obligatoryjną, trzyletnią aplikację zakończoną egzaminem przed komisją powołaną przez Ministra Sprawiedliwości. Każdy radca posiada wpis o swoich uprawnieniach w Krajowej Izbie Radców Prawnych. Jeśli mamy zatem jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy dana osoba powinna wykonywać zawód radcy, można to bardzo łatwo zweryfikować.

Czym się różni adwokat od radcy prawnego?

Radca prawny nie jest adwokatem, jednak oba te zawody są do siebie niezwykle podobne. Podstawową różnicą jest możliwość wykonywania swojej profesji, przy jednoczesnym pozostawaniu w stosunku do pracy. Z takiej opcji ma prawo skorzystać radca prawny, a adwokat nie.

Od 2015 roku radcy prawni możliwość pełnienia funkcji obrońcy w procesie karnym. Co jednak istotne, taki radca musi nie pozostawać wówczas w stosunku do pracy.

Jak wybrać dobrego radcę?

Wybór dobrego radcy prawnego powinien być przede wszystkim podyktowany rodzajem sprawy, z jaką zamierzamy się zgłosić do specjalisty. Dobrze byłoby, aby wybrany radca był wykwalifikowany z zakresu danego prawa i posiadał doświadczenie w prowadzeniu podobnych przypadków. Mamy wówczas większe szanse na to, że sprawa zakończy się po naszej myśli. Warto zwrócić uwagę na opinie o radcy (czy jego kancelarii) w internecie. Jakiekolwiek niepożądane cechy w działalności takiej osoby są bardzo łatwe do znalezienia i zweryfikowania. Nie bójmy się także popytać o poradę znajomych – tzw. poczta pantoflowa to wciąż bardzo dobre źródło informacji o lokalnych fachowcach, w tym także o radcach prawnych.

Co równie istotne – zanim podejmiemy decyzję o nawiązaniu współpracy, skontaktujmy się z danym radcą, opiszmy swój problem, dopytajmy o techniczne szczegóły całego procesu udzielania pomocy (w tym także kwestii uregulowania opłat). Bądźmy świadomi tego, do kogo zwracamy się po poradę i z jakimi obowiązkami po naszej stronie się to wiążę. Jeśli zależy nam na rozwiązaniu sprawy w sposób korzystny, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by wybór radcy prawnego był jak najbardziej odpowiedzialny, a jak najmniej przypadkowy i spontaniczny.

Artykuł powstał przy współpracy z kancelarią https://www.kancelariasobota.pl/