Odpowiedź na to pytanie zawiera jedna z ostatnich interpretacji podatkowych tj. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi IPTPP2/443-1034/12-5/14-S/PR z dnia 3 lutego 2014 r.
W sprawie tej początkowo stanowisko podatnika zostało uznane za nieprawidłowe, jednakże później w związku z wydaniem prawomocnego już orzeczenia WSA w Opolu z dnia 16 października 2013 r. sygn. akt I SA/Op 528/13, organ podatkowy zmuszony został do zaakceptowania poglądu podatnika.
Przedmiotem zapytania była sytuacja, w której Wnioskodawca z zamiarem powiększenia prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego postanowił nabyć nowe grunty rolne. Już po nabyciu doszło do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego skutkiem czego nabyta działka stała się działką budowlaną. Wnioskodawca podzielił działkę na mniejsze z zapewnieniem dostępu do drogi dojazdowej oraz dokonał przyłączenia kanalizacji do jednej z działek z zamiarem zbudowania tam domu. W dalszej kolejności doszło jednak do zmiany planów życiowych Wnioskodawcy, z czym wiązało się m.in. nabycie domu w pobliżu miejsca pracy. Działki, które stały się w ten sposób zbędne, Wnioskodawca postanowił sprzedać. Wnioskodawca nie prowadził przy tym aktywnych działań marketingowych oraz innych wiążących się np. z uzbrojeniem działek czy ich ogrodzeniem.
Organ podatkowy w ślad ze orzeczeniem WSA potwierdził ostatecznie stanowisko podatnika, iż tak zrealizowana sprzedaż nie stanowi dostawy opodatkowanej podatkiem VAT. Organ podatkowy wskazał w szczególności, że:
- dostawa towarów (w tym przypadku gruntów) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym jest zatem stwierdzenie, czy w zakresie danej transakcji podatnik może być uznany za prowadzącego działalność gospodarczą, czy też nie,
- istotne w świetle powyższego jest zatem ustalenie czy działalność podatnika ma zorganizowany charakter, czy jest wykonywana w sposób ciągły w celach zarobkowych. Działalność taka powinna się nadto cechować stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania,
- w zakresie analizowanego stanu faktycznego tj. dostawy działek konieczne stało się zatem stwierdzenie, czy Wnioskodawca podjął aktywne działania w zakresie sprzedaży w/w działek „angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawców w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy”, i czy stosownie do tego można mu przypisać status podatnika.
W tym temacie – organ podatkowy – powołując się na wyrok WSA w Opolu dnia 16.10.2013 r. sygn. akt I SA/Op 528/13 – potwierdził stanowisko Sądu zgodnie z którym:
- „W ocenie Sądu „(…) sam fakt podziału nieruchomości na mniejsze działki w sytuacji, gdy do zmiany przeznaczenia gruntu doszło bez inicjatywy podatnika, liczba tych działek i nawet częstotliwość sprzedaży, nie mają znaczenia przy kwalifikowaniu dostawy jako czynności opodatkowanej VAT. (…) fakt zakupu nieruchomości i dokonanie jej podziału na mniejsze działki nie może być podstawą do uznania go za podatnika VAT w odniesieniu do tej dostawy.”
- „Samo tylko wyodrębnienie dróg dojazdowych nie może być uznane za wystarczające do uznania, że są to działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Zrealizowana sprzedaż tych działek nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej strony, nie zostały też przedsięwzięte działania wskazujące na zamiar podjęcia działalności mającej za swój przedmiot obrót nieruchomościami (np. uzbrojenie działek, działania marketingowe).”
- W opinii Sądu, „okoliczność nabycia gospodarstwa rolnego, z którego następnie wydzielono działki budowlane i dokonano ich dostawy, nawet jeśli nabycie nastąpiło z zamiarem prowadzenia działalności rolniczej (według Skarżącego: na powiększenie gospodarstwa rolnego), pozostaje sama w sobie bez wpływu na ocenę statusu Wnioskodawcy jako podatnika VAT w odniesieniu do czynności sprzedaży spornych działek.”
Podsumowując, jeśli podmiot dokonując sprzedaży działek prywatnych nie podejmuje aktywnych działań marketingowych, nie inicjuje czynności prowadzących do wzrostu atrakcyjności działek tj. jego działalność nie jest podobna do działań handlowca zawodowo trudniącego się obrotem nieruchomościami – wówczas możliwe jest przyjęcie, że dostawa obejmuje majątek prywatny podatnika, a zatem sprzedaż działek pozostawać będzie nieopodatkowana podatkiem VAT.
WW.