Celem niniejszego artykułu jest wskazanie na zasady opodatkowania podatkiem PIT wynagrodzenia prokurenta otrzymywanego na podstawie uchwały zarządu. Jaki jest zatem podatek od wynagrodzenia prokurenta?
Prokurent – kilka słów o instytucji
Prokura to rodzaj pełnomocnictwa, które może zostać udzielone przez przedsiębiorcę wpisanego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, a od 30 kwietnia 2018 r także przez przedsiębiorcę wpisanego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Więcej informacji na temat prokurenta dla przedsiębiorcy w artykule pt. Prokurent dla przedsiębiorcy – nowa regulacja prawna
Ów pełnomocnik, któremu udzielono prokury określany jest mianem prokurenta.
Rodzaje prokury
Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują kilka rodzajów prokury. Są to: prokura samoistna, prokura łączna czy prokura oddziałowa.
Od 1 stycznia 2017 r. do przepisów Kodeksu cywilnego wprowadzono formalnie jeszcze jeden rodzaj prokury tj. prokurę niewłaściwą łączną.
Więcej informacji na temat w artykule pt. Prokura niewłaściwa łączna. Nowa? stara? instytucja prawna?
Ten rodzaj prokury charakteryzuje się tym, że „Prokura może obejmować umocowanie także albo wyłącznie do dokonywania czynności wspólnie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania handlowej spółki osobowej”.
Wynagrodzenie dla prokurenta – jaka podstawa prawna
Prokurent może pobierać wynagrodzenie na różnych podstawach prawnych. W szczególności może być to umowa o pracę, czy umowa zlecenia. W takiej sytuacji podatek od wynagrodzenia prokurenta będzie rozliczany typowo tj. jako podatek od przychodu ze stosunku pracy (art. 12 ustawy o PIT) czy z działalności wykonywanej osobiście (umowa zlecenia – art. 13 pkt. 8 lit. a) Ustawy o PIT).
Często jednak aby nie multiplikować umów, podstawą wypłaty wynagrodzenia dla prokurenta jest sama uchwała np. zarządu spółki z o.o. powołująca prokurenta do pełnienia tej funkcji. Najbardziej wygodna formuła obejmuje przy tym płatności zryczałtowane miesięczne.
W tym przypadku podatek od wynagrodzenia prokurenta będzie liczony jako podatek od przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt. 9 w zw. z art. 20 ustawy o PIT).
Przychody te podlegać będą zatem opodatkowaniu podatkiem PIT wg skali podatkowej. Będą przy tym ostatecznie sumowane z innymi przychodami podatnika także opodatkowanymi wg skali podatkowej tj. np. z przychodami z tytułu umowy o pracę zawartej z innym podmiotem czy np. umowy o dzieło.
Co istotne spółka wypłacająca owo wynagrodzenie nie pełni tutaj funkcji płatnika, przekazuje jedynie podatnikowi informację na temat wypłaconej kwoty (PIT-8C).
Podatnik – prokurent zobowiązany jest zatem w tym przypadku do samodzielnego wykazania kwoty wynagrodzenia z tytułu pełnienia tej funkcji jako przychodu do opodatkowania w swoim rocznym zeznaniu podatkowym – do 30 kwietnia kolejnego roku kalendarzowego.
Ze względu na brak obowiązku pobierania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego, sam ciężar finansowy podatku zostaje przesunięty do daty rocznego rozliczenia podatkowego.
Stanowisko powyższe dotyczące podatku od wynagrodzenia prokurenta jako podatku od przychodu z innych źródeł potwierdza szereg interpretacji podatkowych. Np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2.01.2012 r., nr ILPB1/415-1195/11-2/AMN, interpretacja z dnia 7.09.2011 r., nr IBPBII/1/415-611/11/ŚS, interpretacje z 03.06.2016 r., sygn. IBPB-2-2/4511-311/16/JG, z dnia 21.04.2016 r. sygn. ITPB4/4511-95/16/MS.
Sugerować by także należało, aby – o ile prokurent nie jest jednocześnie jednym ze wspólników spółki lub akcjonariuszem – wynagrodzenie takie było ustalane.
Powstać bowiem może problem z tzw. nieodpłatnymi świadczeniami, a zatem podatkiem dochodowym po stronie spółki z tytułu „zaoszczędzonego” wydatku.
Interesujący artykuł na temat nieodpłatnego pełnienia funkcji w zarządzie, aktualny także do co prokurentów pt. Czy członek zarządu może pełnić funkcję w spółce bez wynagrodzenia?
Małgorzata Gach, radca prawny i doradca podatkowy, Kancelaria GACH MIZIŃSKA – Kraków
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/