Strona główna Aktualności Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?

Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?

907
PODZIEL SIĘ
egzekucja komornicza

Artykuł zewnętrzny

Zdarza się, że listonosz dostarcza nam pismo od komornika sądowego, w którym znajdujemy informację o wszczętym wobec nas postępowaniu egzekucyjnym. Jeśli rzeczywiście mamy problemy z bieżącym regulowaniem zobowiązań takie pismo raczej nie będzie dla nas zaskakujące. Zdarza się jednak, że takie pismo trafia w nasze ręce, pomimo tego, że nie posiadamy żadnych długów lub nie jesteśmy świadomi ich posiadania. Jak wstrzymać egzekucję komorniczą? Gdzie szukać pomocy w takiej sytuacji?

Wstrzymanie egzekucji komorniczej

Egzekucja komornicza skutkuje zwykle mało przyjemnymi konsekwencjami – zajęciem wynagrodzenia, emerytury lub renty, blokadą rachunku bankowego itd. O ile jest to konsekwencja zadłużenia, którego jesteśmy świadomi, możemy się w tę ewentualność w jakiś sposób przygotować. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku kiedy egzekucja komornicza następuje w najmniej spodziewanym dla nas momencie i nie jest poprzedzona prawidłowym dostarczeniem nakazu zapłaty z sądu. Wbrew pozorom sytuacja takie zdarzają się naprawdę często, a winę za taki stan rzeczy ponosi niedoskonałość przepisów i tzw. fikcja doręczenia.

Jak wstrzymać postępowanie egzekucyjne? Zdecydowanie najrozsądniej będzie rozpocząć do dokładnego przeanalizowania dokumentów przedstawionych przez komornika. Konieczne jest bowiem ustalenie, na jakiej podstawie prowadzi on postępowanie egzekucyjne. Po zapoznaniu się z dokumentami skontaktujmy się z komornikiem i dopytajmy o wszystkie szczegóły – tytuł wykonawczy, sąd, który wydał tytuł, a także jego sygnaturę i datę wydania. W kolejnym kroku powinniśmy się skontaktować z sądem, który wydał tytuł wykonawczy, by ustalić na jaki adres wysyłana była korespondencja i kto ją odbierał.

Dlaczego jest to istotne? Może bowiem stwarzać podstawy do tego, by skutecznie zablokować komornika. Jeśli korespondencja była wysyłana na nieprawidłowy adres i nie trafiała w nasze ręce, istnieje możliwość pozbycia się egzekucji komorniczej. Konieczne jest jednak wykazanie, że nie zamieszkiwaliśmy pod wskazanym adresem. W efekcie sąd ponownie przekaże nam korespondencję, tym razem na prawidłowy adres i uchyli klauzulę wykonalności, co z kolei stanowi podstawę umorzenia egzekucji. Pozwoli nam to również wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty czy zaocznego wyroku – zakwestionować istnienie długu, czy chociażby podnieść zarzut przedawnienia się roszczenia. Darmowy Prawnik podpowie – jak to zrobić.

Do kogo zwrócić się o pomoc w walce z komornikiem?

Egzekucja komornicza niewątpliwie budzi spore emocje, a one nigdy nie są dobrym doradcą. Mając na uwadze powyższe, warto pomyśleć o pomocy specjalisty – np. Darmowy Prawnik. Doświadczenie w tego typu sprawach jest niezwykle pomocne, więc warto z niego skorzystać i oszczędzić sobie ty samym sporo czasu i pieniędzy. Przykładowo możemy tracić czas i pieniądze na składanie skarg na czynności komornika, które i tak nie przyniosą pożądanego efektu. Doświadczony fachowiec podpowie nam jakie działania powinniśmy podjąć, a jakich zdecydowanie unikać. W efekcie szybciej i skuteczniej zablokujemy egzekucję komorniczą.