Artykuł omawia kwestie związane z uzyskaniem indywidualnej interpretacji podatkowej. Powiada na pytanie: Co powinien zawierać wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego?
Przypomnijmy …
Wielu podatników nie do końca rozumie przepisy prawa podatkowego. Ustne wyjaśnienie kwestii podatkowej bezpośrednio w urzędzie skarbowym nie ma mocy prawnej, ponieważ „(-) urzędnik niesprawujący funkcji organu administracji, nie ma żadnej mocy decyzyjnej. Tylko na organie podatkowym spoczywa obowiązek udzielania niezbędnych informacji i wyjaśnień w postępowaniu podatkowym.” Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 marca 2015 r. w sprawie II FSK 668/13.
Podatnik może wysłać do Krajowej Administracji Skarbowej wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, jeżeli ma wątpliwości odnośnie prawidłowego stosowania przepisów prawa podatkowego gdzie „(-) określony stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe może rodzić konsekwencje w sferze stosunków prawno-podatkowych. Przedmiotem interpretacji mogą być zaś takie sytuacje faktyczne, które mogą powodować powstanie obowiązku podatkowego lub zobowiązania podatkowego po stronie wnioskodawcy, które dotyczą sfery odpowiedzialności podatkowej tego podmiotu”. [1]
Pisaliśmy o tym w artykule:
Interpretacja przepisów prawa podatkowego (1)
Interpretacja indywidualna wydawana jest na wniosek podatnika
Zgodnie z dyspozycją art. 14b par. 1 Ordynacji podatkowej [2] na wniosek podatnika Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje, w jego indywidualnej sprawie interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
Wniosek składa się na formularzu ORD-IN który stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 17 lutego 2017 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz sposobu uiszczenia opłaty za wniosek (Dz.U. z 2017 r. poz. 343).
„Każda z wyszczególnionych w tym formularzu pozycji służy zamieszczeniu stosownej informacji niezbędnej do wydania interpretacji indywidualnej, przy czym wymaga podkreślenia, iż pozycje te są w sposób czytelny i jednoznaczny opisane” – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 stycznia 2016 r. w sprawie II FSK 3077/13 (orzeczenie prawomocne).
Co powinien zawierać wniosek podatnika
Z art. 14b ust. 3 Ordynacji podatkowej wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej powinien zawierać:
Wniosek o interpretację indywidualną powinien zawierać:
- Wyczerpujący opis stanu faktycznego lub przyszłego zdarzenia podatkowego
Niniejszy opis powinien być przedstawiony w sposób „(-) umożliwiający bez żadnych wątpliwości ocenę możliwości zastosowania prawa podatkowego stan faktyczny oraz przepisy prawa, które w przedstawionej we wniosku ocenie wnioskodawcy mogą znaleźć do niego zastosowanie”. [3] Nie może on być zatem „ (-) przedstawiony w sposób niezidywidualizowany, wielowariantowy i hipotetyczny”. [4] Organ skarbowy wzywa wtedy wnioskodawcę do poprawienia lub uzupełnienia wniosku według podanych zaleceń. Jeżeli w podanym terminie wniosek nie będzie skorygowany, wówczas nie zostanie rozpoznany.
Przykład opisu zdarzenia podatkowego podanego w indywidualnej interpretacji podatkowej:
(Znak: 0112-KDIL3-2.4011.236.2017.2.MK):
„Wnioskodawczyni ma trzynastoletnią córkę, które choruje na cukrzycę insulinozależną (typ I). Wnioskodawczyni posiada orzeczenie o niepełnosprawności dziecka. Córka nie osiąga dochodów. W związku z chorobą dziecka Wnioskodawczyni poniosła wydatki na zakup sensorów (…), które służą do ciągłego monitorowania glukozy. (-) Zakup sensora nie jest refundowany, a koszt jednej sztuki to 255 zł. (-) W związku z tym Wnioskodawczyni posiada faktury VAT internetowe. Z sensorów córka Wnioskodawczyni korzysta od 2017 r. W związku z tym opisana sytuacja dotyczy zeznania podatkowego za 2017 r. We wskazanym okresie Wnioskodawczyni zakupiła 18 sensorów na łączną kwotę 4590 zł.”.
- Zapytanie interpretacyjne
Zapytanie interpretacyjne to pytanie do organu skarbowego związane z przedstawionym przez podatnika stanem faktycznym lub zdarzeniem przyszłym.
Przykład zapytania z wydanej interpretacji indywidualnej
(Znak: 0112-KDIL3-2.4011.236.2017.2.MK):
„Czy można odliczyć od dochodu wydatki poniesione na zakup sensorów firmy (…), które służą do ciągłego monitorowania glukozy?”
- Stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego
Na ocenę prawną składa się podanie przez podatnika „(-) konkretnego przepisu bądź grupy przepisów, (-) w powiązaniu z przedstawionym przez siebie stanem faktycznym (-). Tylko wówczas organ interpretujący może określić czy zaproponowana interpretacja jest prawidłowa, czy też nieprawidłowa”. [5] Chodzi tutaj o podanie przepisu podatkowego wraz z wyjaśnieniem jego zastosowania do przedstawionej sytuacji podatkowej.
Przykład oceny prawnej zdarzenia podatkowego podanego w interpretacji indywidualnej (Znak: 0115-KDIT2-2.4011.336.2017.2.BK):
Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, ze niepełnosprawny wnioskodawca „(-) zamierza podjąć starania o wykonanie pełnej protezy zębowej szczęki górnej, która będzie mocowana na dwóch implantach. Wydatek ten zostanie potwierdzony fakturą”. Wnioskodawca zadał pytanie interpretacyjne: „Czy koszt wykonania protezy Wnioskodawca może odliczyć od podatku za rok 2017?”
Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że jest osobą niepełnosprawną, to na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych odliczyć od dochodu za rok, w którym poniósł wydatki”.
Działanie organu skarbowego
Po zapoznaniu się z wnioskiem interpretacyjnym organ skarbowy ocenia czy stanowisko podatnika podane we wniosku jest prawidłowe. Jeżeli jest ono prawidłowe, wtedy organ skarbowy może odstąpić od uzasadnienia prawnego. W przypadku gdy jest nieprawidłowe wtedy wskazuje stanowisko prawidłowe wraz z uzasadnieniem prawnym (art. 14c par. 1 – 2 Ordynacji podatkowej).
Przykład uzasadnienia negatywnej ceny stanowiska podatnika podany w interpretacji indywidualnej (Znak: 0115-KDIT2-2.4011.336.2017.2.BK):
„(-) nie kwestionując okoliczności wskazanych przez Wnioskodawcę, że wykonanie protezy zębowej ułatwi normalny proces odżywiania, to jednak wydatek ten nie może zostać uznany za wydatek, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że wydatek jaki zamierza Wnioskodawca ponieść w związku z wykonaniem protezy zębowej nie może być uznany za wydatek poniesiony na cele rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie może być odliczony od dochodu w zeznaniu rocznym za 2017 r.”
Ważne!
Z art. 14d par. 1 Ordynacji podatkowej interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Każda interpretacja indywidualna zawiera pouczenie o prawie wniesienia skargi do sądu administracyjnego (art. 14c par. 3 Ordynacji podatkowej).
Jakie są skutki interpretacji indywidualnej dla podatnika ?
Indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego stanowi ochronę prawną dla podatnika. Zgodnie z art. 14k par. 3 Ordynacji podatkowej w zakresie związanym z zastosowaniem się do interpretacji, która uległa zmianie, [6] której wygaśnięcie stwierdzono, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę. Jeśli wydana interpretacja dotyczyła przyszłego stanu faktycznego nie trzeba nadto zapłacić podatku, jeśli dotyczyła stanu faktycznego – w razie nieuwzględnienia jej w toku postępowania podatnik może zostać zobowiązany do zapłaty podatku. Dlatego najlepiej występować z wnioskiem o interpretację podatkową zanim dokona się zakupu czy podejmie inne działania – co do których podatnik ma wątpliwości.
W prawomocnym wyroku z dnia 11 kwietnia 2014 r. w sprawie I FSK 702/13 Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że „(-) co do ochrony prawnej jaka przysługuje podatnikowi w wyniku wydanej interpretacji indywidualnej wskazać należy, że (-) ochrona taka ma zastosowanie wówczas, gdy stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest tożsamy ze stanem faktycznym rozpoznawanej sprawy. W przeciwnym wypadku jeżeli stan faktyczny rozpoznawanej sprawy jest odmienny od stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, co ma miejsce w rozpoznawanej sprawie, podatnik nie ma prawa korzystać z ochrony wynikającej z udzielonej indywidualnej interpretacji.”
Podsumujmy …
Interpretacja indywidualna prawa podatkowego stanowi dla podatnika „(-) swego rodzaju pomoc prawną, która spełnia zarówno funkcję gwarancyjną, jak i ochronną”. [7] Występując o interpretację, podatnik chce bowiem uzyskać odpowiedź na pytanie jakie przepisy podatkowe są właściwe dla przedstawionego w jego wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Ich znajomość daje mu gwarancję, że jeśli dostosuje się do nich, wtedy w czasie kontroli organy podatkowe nie będą kwestionować jego działań w obszarze podatkowym ( np. odliczenie od dochodu przysługującej ulgi podatkowej). Co więcej interpretacje podatkowe stanowią źródło wiedzy dla innych podatników w zakresie właściwej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Podstawa prawna:
– art. 14b par. 1-3, art. 14c par. 1-3, art. 14d par. 1, art. 14k par. 3 Ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 201)
Objaśnienie:
[1] Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 marca 2015 r., III SA/Wa 2235/14
[2] Ordynacja podatkowa : Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 201)
[3] Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 grudnia 2013 r. , II FSK 2990/11
[4] Tamże
[5] Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 stycznia 2016 r. , II FSK 3077/13
[6] Zwrot w art. 14k par. 3 Ordynacji podatkowej „uległa zmianie” oznacza, uchylenie indywidualnej interpretacji podatkowej prawomocnym wyrokiem sądu administracyjnego
[7] Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 stycznia 2010 r., I FSK 1796/08
Stan prawny na 17 kwietnia 2018 roku
Wanda Książek – współpracownik Portalu
Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią, jeśli artykuł ten Państwa zainteresował lub potrzebują Państwo więcej informacji.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/