W artykule znajduje się odpowiedź na pytanie: Kto, w jakim celu i do kogo może wystąpić o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego ?
Kto może wystąpić z wnioskiem o interpretację podatkową
Dla wielu podatników przepisy prawa podatkowego są niezrozumiałe. Podatnicy przykładowo nie wiedzą, czy w ramach przysługującej im ulgi prawidłowo odliczają w PIT poniesiony wydatek np. ulgę rehabilitacyjną albo, czy dana ulga przysługuje im w całości lub w części (np. ulga prorodzinna). Stąd też w art. 14b Ordynacji podatkowej [1] ustawodawca wprowadził możliwość interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacja indywidualna).
W przypadku „(-) wątpliwości co do zaistniałego (-) stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje w sferze prawa podatkowego” [2] wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może złożyć:
- osoba fizyczna prowadząca i nieprowadząca działalności gospodarczej,
- osoba prawna (np. spółka z o.o.),
- jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (np. stowarzyszenie lub spółka cywilna),
- osoba, która nie mieszka w Polsce, ani też nie posiada firmy na jej terytorium.
Co istotne, kilka zainteresowanych osób może złożyć wniosek wspólny pod warunkiem, ze „(-) wszystkie składające wniosek osoby uczestniczyły w tym samym stanie faktycznym albo tym samym zdarzeniu przyszłym”. [3]
Przykład:
Podatnik może wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podziału ulgi prorodzinnej po rozwodzie.
Sprawdź:
Podatek dochodowy: Ulga na dziecko po rozwodzie lub w separacji – https://lexagit.pl/podatek-dochodowy-ulga-dziecko-rozwodzie-lub-separacji/
Indywidualna interpretacja podatkowa, czym jest i co zawiera
Interpretacja przepisów prawa podatkowego jest to ocena przez organ skarbowy pod względem poprawności prawnopodatkowej wniosku podatnika w którym opisał zdarzenie podatkowe i zadał pytanie dotyczące jego wątpliwości co do zastosowania właściwych przepisów podatkowych .
Zgodnie z art. 14b par. 3 Ordynacji podatkowej składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Co istotne ,” (-) pytanie wnioskodawcy i odnosząca się do niego własna ocena pytającego, powinny być traktowane w sposób kompleksowy (całościowy)” – czytamy w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 kwietnia 2017 r. ( I SA/Łd 227/17).
Z kolei „(-) stanowisko organu podatkowego winno opierać się na przedstawionym stanie faktycznym sprawy; indywidualna interpretacja nie jest rozstrzygnięciem władczym, nie ma też charakteru aktu stosowania prawa, nie ustanawia się żadnej normy indywidualnej. Rolą organu i istotą jego postępowania jest w tego typu sprawach ocena stanowiska strony, a organ winien ograniczyć się do wykładni treści przepisów prawa podatkowego oraz sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej indywidualnie sprawy”. Taki pogląd wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie I SA/Rz 950/13.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej może odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest w pełni prawidłowe. W razie negatywnej oceny stanowiska wnioskodawcy interpretacja indywidualna zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym. Interpretacja indywidualna zawiera także pouczenie o prawie wniesienia skargi do sądu administracyjnego (art. 14c par. 1 -3 Ordynacji podatkowej) .
Kto wydaje indywidualne interpretacje podatkowe 2018
Od dnia 1 marca 2017 r. indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydaje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) jako wyspecjalizowany organ Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). [4] KAS stanowi wyspecjalizowaną administrację rządową wykonującą m.in. zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, a także zapewnia obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych. [5]
Wszystkie wnioski o interpretacje podatkowe oraz inną korespondencję związaną z wydawanymi interpretacjami (indywidualnymi) należy kierować do Krajowej Informacji Skarbowej na adres: ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną przez e-PUAP na adres skrytki Krajowej Informacji Skarbowej. [6]
Z art. 14d. par. 1 Ordynacji podatkowej wynika, że interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.
Zasady wnoszenia opłat od wniosków
Opłata za interpretacje podatkowe wynosi 40 zł i należy ją wnosić do Krajowej Informacji Skarbowej na numer konta: 25 1010 1212 0064 6422 3100 0000, w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. [7]
Kwotę 40 zł płaci się od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku. Jeżeli składany jest wniosek wspólny wtedy niniejsza opłata zależy od liczby wnioskodawców.
Podstawa prawna:
– art. 14b par. 1-3, art. 14c par. 1- 3, art. 14d par. 1 Ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 201)
Objaśnienie:
[1] Ordynacja podatkowa – Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (test jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 201)
[2]https://www.biznes.gov.pl/opisy-procedur/-/proc/25-interpretacja-podatkowa (dostęp w dniu 11 kwietnia 2018 roku)
[3] Tamże
[4] Wynika to z Ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej – Dz.U. z 2016 r. poz. 1947 (ustawa o KAS)
[5] Art. 1 ust. 2 Ustawy o KAS
[6] https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/rozliczam-podatki/indywidualne-interpretacje-podatkowe (dostęp w dniu 11 kwietnia 2018 r.)
[7] Tamże
Stan prawny na 11 kwietnia 2018 roku
Wanda Książek – współpracownik Portalu
Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią, jeśli artykuł ten Państwa zainteresował lub potrzebują Państwo więcej informacji.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/