Strona główna Ogólna Instytucje parabankowe

Instytucje parabankowe

1161
PODZIEL SIĘ

W ostatnim czasie sporo się słyszy w prasie, telewizji, radio o parabankach. Jedni przestrzegają przed korzystaniem z ofert takich instytucji, inni twierdzą, że jest to jedyne wyjście dla osób już zadłużonych.
Czym są parabanki?
Są to podmioty gospodarcze, które świadczą usługi finansowe. Działania Parabanków regulowane jest przez Prawo Bankowe i przepisy Kodeksu Cywilnego. Osoby, które chcą skorzystać z usług parabanku łatwiej dostaną pożyczkę czy kredyt.
Dlaczego tak się dzieje?
Powiedzmy, że mamy kiepską sytuację w BIK (Biuro Informacji Kredytowej – tu przypomnę, że w BIK znajdują się nie tylko te złe informacje jak np. opóźnienia w spłacie rat czy w ogóle zaprzestanie płatności ale również te pozytywne np. regularna, terminowa spłata zaciągniętego zobowiązania), tak więc nie spłacamy np. pożyczki w terminie, bank takie informacje umieszcza w BIK. Potrzebujemy kolejnego zastrzyku gotówki, więc ponownie udajemy się do naszego banku i dostajemy odmowną decyzję. W kolejnych odwiedzanych przez nas placówkach bankowych decyzja o udzieleniu kolejnej pożyczki jest taka sama. Co wtedy? Otóż wtedy można udać się do takiego parabanku – czyli instytucji, która nie jest bankiem ale świadczy podobne usługi do tych bankowych. Trzeba jednak zwrócić tu uwagę na bardzo ważną rzecz a mianowicie oprocentowanie rzeczywiste takiego kredytu czy pożyczki.

Pamiętajmy! Każdy parabank ma swoją własną tabelę opłat i prowizji oraz swoje odsetki jakie klient będzie musiał zapłacić. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że parabanki obsługując klientów, którzy nie mają zbyt ciekawej historii w BIK ponoszą ogromne ryzyko, że w tym przypadku również taki klient nie będzie regularnie i sumiennie spłacał zaciągniętego zobowiązania. Parabank musi zatem zrekompensować sobie takie ryzyko windując oprocentowanie bardzo wysoko, oraz za każdy dzień opróżnienia naliczane są każdorazowo bardzo wysokie kary pieniężne. Przed podpisaniem umowy warto zatem zwrócić uwagę na całkowity koszt kredytu i porównać go z innymi jakie oferują inne
parabanki. Większość konsumentów w ogóle nie czyta umów szkodząc tym samym tylko sobie. Są tak szczęśliwi, że udało się uzyskać potrzebujące pieniądze, że tak naprawdę reszta już nie bardzo ich interesuje. Jest to ogromny błąd jeszcze sporej ilości naszych rodaków. Pod uwagę trzeba wziąć też punk, czy spłacając pożyczkę zaciągniętą w parabanku wcześniej niż jest to zawarte na umowie poniesiemy dodatkowe koszty. Jak wiadomo banki za wcześniejszą spłatę kredytu doliczają tzw. „kary”. Informacja o wcześniejszej spłacie również jest umieszczana w BIK i nie jest to korzystna dla nas sytuacja, bo jak wiadomo w takim przypadku pozbawiliśmy bank zarobku jakim są odsetki.

Czy warto korzystać z usług tego typu instytucji?
Jak zwykle liczy się tu zdrowy rozsądek każdego przyszłego klienta parabanku. Może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni do szybkiego pożyczenia większej gotówki a bank odmówi nam jej udzielenia. Jeżeli nie mamy możliwości pożyczyć od rodziny czy znajomych takich pieniędzy pozostaje ta droga. Trzeba tylko porównać oferty kilku parabanków tak aby była ona jak najbardziej korzystna i nasze możliwości spłaty dostosowane do wybranej oferty.

Autor: Jolanta Cholewa, Trener/Szkoleniowiec