Strona główna Ogólna Faktoring bez tajemnic czyli koszty usługi

Faktoring bez tajemnic czyli koszty usługi

786
PODZIEL SIĘ

Usługi faktoringowe to coraz popularniejsze rozwiązanie na brak płynności finansowej, zwłaszcza wśród przedsiębiorców działających w mało stabilnych sektorach gospodarki. Jednak, zanim firma zdecyduje się na takie finansowanie swojej działalności, powinna wcześniej sprawdzić czy w konkretnej sytuacji jest ono opłacalne oraz dokładnie przeanalizować tabelę opłat.

Istnieje wiele sytuacji, w których faktoring może okazać się korzystniejszy od kredytu bankowego. Posłużmy się przykładem firmy dostawczej zaopatrującej restauratorów na obszarze dużej aglomeracji miejskiej, która stale boryka się z trudnościami w utrzymaniu płynności finansowej.

Długie terminy rozliczeń

Restauratorzy w związku z sezonowością swoich usług najczęściej współpracują z kontrahentami, którzy oferują długie terminy rozliczeń. Z uwagi na dużą konkurencję na rynku, firmy zaopatrujące restauracje starają się dbać o klienta oferując kilkumiesięczne terminy płatności. W takim przypadku, faktoring może stać się alternatywną formą finansowania biznesu.

Korzyści faktoringu

Firma może spodziewać się, że usługa faktoringu przyniesie jej zwrot środków w wysokości 70-90% wartości wystawionych faktur. Pieniądze te zostaną wypłacone firmie przed upływem terminów rozliczeń zawartych na fakturach. Wówczas przedsiębiorstwo, uzyskując potrzebne zasoby finansowe, może dalej się rozwijać i inwestować w swoją działalność. Godny uwagi jest fakt, że faktoring nie wpływa na zdolność kredytową firmy, a jego koszty zależą od wybranego faktora i konkretnej propozycji usługi.

Analiza kosztów faktoringu

Opłata za usługę jest naliczana na podstawie odsetek według stawki WIBOR, które są pobierane za czas korzystania z zaliczki. W przypadku wykupu faktury opiewającej na kwotę 100 000 zł miesięcznie, biorąc pod uwagę oprocentowanie WIBOR oraz spłatę faktury w ciągu 30 dni, odsetki wyniosą 388,80 zł. Do kwoty uzyskanych odsetek należy jeszcze dodać marżę faktora, wahającą się od 0,2% do 3% w skali miesiąca. Prowizja uzależniona jest od oferty konkretnego faktora: banku lub instytucji pozabankowej, i pobierana jest standardowo od wartości konkretnej faktury. Biorąc pod uwagę, że prowizja faktora wynosi 2%, koszty dodatkowe omawianej powyżej faktury to 2000 zł.

Koszty dodatkowe faktora bankowego

Faktor bankowy jest droższy od instytucji pozabankowej ze względu na pobieranie rozmaitych opłat dodatkowych, takich jak: odsetki za przekroczenie terminu płatności, opłatę za przelew, korzystanie z usług elektronicznych, sporządzanie raportów, koszty manipulacyjne, opłata przygotowawcza za analizę dłużników, czy obsługę prawną. Banki pobierają także prowizję w wysokości 0,2-0,5% wartości transakcji za przejęcie ryzyka faktoringu pełnego, oraz za tzw. niewykorzystany limit zawarty w umowie, kiedy klient nie będzie przekazywał kolejnych faktur.

Autor: Adam Anikiel Koordynator ds. faktoringu w Pragma Inkaso SA