Strona główna Aktualności Europejski nakaz zabezpieczenia na rachunkach bankowych już obowiązuje

Europejski nakaz zabezpieczenia na rachunkach bankowych już obowiązuje

1248
PODZIEL SIĘ

W ostatnich dniach Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Publikacja ustawy nastąpiła w  Dz. U.  2017, poz. 85). Ustawa weszła w życie w dniu 18 stycznia 2017 r.

Zmieniona ustawa pozwoli skutecznie zastosować w polskim porządku krajowym przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiającego procedurę europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym. Nowe przepisy mają za zadanie ułatwić transgraniczne dochodzenie wierzytelności w sprawach cywilnych i handlowych.

Regulacje te mają pozwolić wierzycielom na zabezpieczenie wierzytelności na rachunku bankowym dłużnika na tych samych warunkach w całej UE.

W wyniku nowych przepisów europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym wydany w jednym państwie członkowskim będzie akceptowany i wykonalny w innym państwie członkowskim, bez potrzeby wszczynania odrębnego postępowania. Należy pamiętać, że w wyniku wydania europejskiego nakazu zapłaty następuje blokada środków na rachunku przy jednoczesnym braku możliwości ich wypłaty wierzycielowi.

Wykonanie zabezpieczenia (nakazu) odbywać się będzie na zasadach obowiązujących w danym państwie członkowskim, czyli w Polsce będzie to zajęcie rachunku.  bankowego (lub rachunku prowadzonego przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową), co doprowadzi do zablokowania środków na tym rachunku.

Nowym ułatwieniem będzie możliwość pozyskiwania informacji na temat rachunków bankowych należących do dłużnika na potrzeby wydania europejskiego nakazu zabezpieczenia na takim rachunku. Rozporządzenie 655/2014 (z dnia 15 maja 2014 r.) zobowiązuje także państwa członkowskie do utworzenia mechanizmu pozwalającego na dostęp do tego typu informacji.

Wierzyciel będzie miał prawo ubiegać się o wydanie europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym przed wszczęciem postępowania sądowego w sprawie głównej, w trakcie jego trwania lub po uzyskaniu w państwie członkowskim pochodzenia stosownego tytułu (który jeszcze nie jest wykonalny w innym państwie członkowskim czy po uzyskaniu tytułu wykonalnego w państwie członkowskim wykonania).

Zgodnie z informacjami podanymi przez Kancelarię Prezydenta RP europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym będzie wydawany w postępowaniu niejawnym, czyli bez uprzedniego wysłuchania, a nawet powiadomienia dłużnika.

Wdrożenie tych ułatwień do polskiego prawa winno pozwolić obywatelom i przedsiębiorcom (głównie małym i średnim) na dochodzenie roszczeń  transgranicznych i zwiększy skuteczność egzekwowania orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych dotyczących transgranicznych sporów. Winno to jednocześnie zmniejszyć ryzyko przy zawieraniu transakcji handlowych i na pewno zwiększy dyscyplinę płatniczą dłużników.

Istotna jest także informacja, że za złożenie wniosku o wydanie, zmianę lub uchylenie europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym będzie pobierana opłata 100 zł (czyli  taka sama kwota jak za krajowy wniosek w sprawach o zabezpieczenie).

WW.