„Podatek CIT [1] to podatek od dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym przez osoby prawne i spółki kapitałowe, a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.
Podatnicy CIT składają zeznanie roczne o wysokości dochodu (lub ewentualnej straty) – CIT-8, do końca trzeciego miesiąca roku następnego po roku podatkowym i w tym terminie wpłacają też podatek. Jeżeli rok podatkowy podatnika pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin na złożenie CIT- 8 upływa 31 marca następnego roku podatkowego” – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów [2].
W związku z pandemią koronawirusa Ministerstwo Finansów wydłużyło termin do złożenia zeznania i wpłaty podatku CIT. Na takie działanie zezwala art. 50 Ordynacji podatkowej [2]. Zgodnie z dyspozycją w nim zawartą minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, przedłużać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego.
W dniu 27 marca 2020 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) i wpłaty należnego podatku przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. 2020. 542). Obowiązuje ono z dniem publikacji w Dzienniku Ustaw.
Co określa wydane rozporządzenie?
Rozporządzenie Ministra Finansów wydłuża termin do złożenia zeznania CIT – 8 i wpłaty należnego podatku dla podatników :
- którzy osiągają dochody wyłącznie dochody wolne od podatku (art. 17 ust. 1 ustawy o CIT) i organizacji pożytku publicznego,
- pozostałych podatników.
Jakie terminy na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych są obowiązujące?
W wydanym rozporządzeniu Minister Finansów podał, że:
- podatnicy którzy osiągają dochody zwolnione z CIT na podstawie art. 17 1 ustawy o CIT albo też
- są podatnikami u których przychody z działalności pożytku publicznego, o której mowa w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 688, 1570 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 284), stanowiły co najmniej 80% łącznych przychodów uzyskanych w tym roku przez tego podatnika –
mogą złożyć zeznanie podatkowe CIT-8 i zapłacić podatek do dnia 31 lipca 2020 r.
Natomiast jeśli chodzi o najliczniejszą grupę podatników tj. typowych podatników podatku CIT, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne czy spółki komandytowo-akcyjne, to tutaj termin na sporządzenie zeznania CIT 8 oraz na ewentualną wpłatę podatku CIT został przedłużony do dnia 31 maja 2020 r.
Zasada ta dotyczy podatników CIT, których rok podatkowy zakończył się w okresie od dnia 1 grudnia 2019 r. do dnia 31 stycznia 2020 r.
W jaki sposób Ministerstwo uzasadnia zróżnicowanie terminu wykonania obowiązków podatkowych dla obu grup podatników?
W uzasadnieniu projektu niniejszego rozporządzenia projektodawca podał, że „(…) dla większości podatników termin na złożenie zeznanie i zapłatę podatku zostanie odroczony o 2 miesiące. Natomiast w przypadku pozostałej grupy podatników proponuje się wydłużenie tego terminu o kolejne 2 miesiące. Dotyczy to w istocie podatników, którzy nie prowadzą działalności zarobkowej, lecz działalność społeczną, i którzy na ogół nie posiadają odpowiednich zasobów zarówno kadrowych, jak i finansowych umożliwiających prawidłowe wywiązanie się z obowiązku złożenia zeznania CIT-8 w aktualnej sytuacji związanej z ogłoszonym stanem epidemii” [4] .
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 marca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) i wpłaty należnego podatku przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. 2020. 542)
Objaśnienie:
[1] Podatek CIT reguluje Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. 2019.865)
[2] Ministerstwo Finansów, Złożenie zeznania podatkowego CIT-8 (dostęp w dniu 31 marca 2020 r.)
[3] Ordynacja podatkowa : Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ‒ Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. 2019.900)
[4] uzasadnienie do projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 25 marca 2020 r. (dostęp w dniu 31 marca 2020 r.)
Stan prawny na dzień 31 marca 2020 roku.
W.K.