Strona główna Aktualności Co zrobić, jak zgubisz dokumenty za granicą?

Co zrobić, jak zgubisz dokumenty za granicą?

989
PODZIEL SIĘ
utrata dokumentów
Podróże są dla wielu z nas pasją, sposobem spędzania czasu, okazją do szalonej zabawy czy choćby pretekstem do chwili wytchnienia i relaksu. To mogą być spontaniczne, weekendowe wypady za miasto lub długo planowane wyprawy w odległe zakątki świata. Jedni spakują do plecaka najpotrzebniejsze rzeczy i wyruszą poznawać najciekawsze miejsca kraju, inni, ze szczegółowym planem, polecą za granicę odkrywać nowe miejsca, kultury i zwyczaje.
Tylko co w przypadku, gdy będąc poza granicami kraju spotka nas coś niespodziewanego? Nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, nie unikniemy wszystkich przykrych niespodzianek. Jak choćby kradzieży bądź zagubienia dokumentów za granicą. Co wtedy? Jak zareagować? Gdzie się zgłosić?

Utrata dokumentów za granicą 

   Każdy, kto chociaż raz zgubił dokument, bądź został on mu skradziony, ten już wie, że może nieść to ze sobą mnóstwo nieprzyjemnych konsekwencji i ogrom stresu. Można paść ofiarą przykrego incydentu kradzieży tożsamości. W momencie, gdy ma to miejsce poza granicami naszego kraju, dochodzi jeszcze problem z powrotem do Polski, jeśli zagubiony bądź skradziony zostanie dowód osobisty lub paszport. Pierwsza myśl jaka przychodzi osobie podróżującej do głowy w razie takiego wypadku, to pytanie jak wrócić do domu. Dużą pomoc mogą świadczyć instytucje, o których mowa w artykule: https://mubi.pl/poradniki/bezpieczenstwo-w-czasie-podrozy/

   Okazuje się, że w dużo bezpieczniejszej i łatwiejszej sytuacji są turyści, którzy, w przypadku utraty dowodu osobistego, posiadają przy sobie równocześnie paszport. Wystarczy niezwłocznie zastrzec dowód osobisty. Mamy wówczas pewność, że nikt nie użyje go i naszych danych osobowych w celach chociażby przestępczych. Po powrocie do kraju należy wyrobić nowy dowód.

   Bardziej skomplikowaną sytuacją jest ta, gdy, będąc za granicą, posiadamy wyłącznie paszport lub dowód osobisty. Posiadając jedynie jeden z powyższych dokumentów i następnie go tracąc, tracimy tym samym jedyną możliwość przekroczenia granicy na powrocie. Nie jest to na szczęście sytuacja patowa, i choć nikt takiego scenariusza nie zakłada przygotowując się do wyjazdu, warto wiedzieć co należy zrobić.

   Przede wszystkim należy utracone dokumenty, czy to dowód osobisty czy kartę kredytową, zastrzec, chroniąc się tym samym przed utratą chociażby pieniędzy, a każdą kradzież należy zgłosić na policję.

Zastrzeganie utraconych dokumentów 

   W sytuacji utraty dowodu osobistego powinniśmy zgłosić się do konsula. Zawiadomi on odpowiednią placówkę z wnioskiem o zastrzeżenie utraconego dokumentu i wystawi tymczasowy, na konkretny czas, aby umożliwić nam powrót do kraju. Natomiast po wyrobienie nowego dokumentu tożsamości zgłaszamy się już po powrocie do konkretnego urzędu.

   Zastrzec dokumenty można również drogą internetową. Nie unikniemy wizyty w konsulacie i będzie ona konieczna, jeśli zgubiony lub skradziony został dowód lub paszport, jednak zaoszczędzimy w ten sposób czas. Taka usługa pozwala nam na szybką reakcję i jest zupełnie bezpłatna. W przypadku braku dostępu do internetu można skontaktować się z infolinią banku, do którego przypisane jest nasze konto. Ten przyjmie zgłoszenie i zostanie ono przekazane do bazy Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.

Konsulat – wizyta

   Wspomniana wcześniej konieczna wizyta w polskim konsulacie zapewni nam niezbędną pomoc. Warto spisać numer telefonu i dane adresowe placówki konsularnej w danym kraju przed podróżą.

   Należy pamiętać, że uzyskane na komisariacie zaświadczenie o kradzieży dokumentu nie wystarczy, by móc przekroczyć granicę. Takie oświadczenie złożyć musimy w polskim konsulacie wraz z wnioskiem o wydanie tymczasowego paszportu. Dokument tymczasowy wydawany jest natychmiastowo. W przypadku gdy znajdujemy się w państwie, w którym nie ma polskiego konsulatu, możemy zgłosić się do placówki dowolnego kraju należącego do Unii Europejskiej.

Paszport tymczasowy

   Do wniosku o paszport tymczasowy dołączamy fotografię, dowód wniesionej opłaty (w zależności od kraju to koszt ok. 30-40 euro) oraz potwierdzenie utraty dokumentu (np. zaświadczenie o kradzieży). Dodatkowo, jeśli nie posiadamy na dany moment żadnego innego dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość, zostanie przeprowadzona przez konsula procedura mająca na celu jej potwierdzenie. O tym, jak uzyskać taki paszport, informuje artykuł: Zgubiłeś dokumenty za granicą – podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji

Co, gdy oprócz dokumentów skradzione zostaną również pieniądze? 

   Utrata gotówki z jednoczesną utratą dokumentów za granicą, gdzie za dokument tymczasowy należy wnieść opłatę, komplikuje sytuację. I tu również pomoc otrzymamy w konsulacie. Konsul usprawni i pomoże w kontakcie z rodziną w Polsce, aby ta mogła wysłać nam potrzebne środki.

   W oczekiwaniu na dokument tymczasowy (choć jest wyrabiany tak szybko jak się da, może potrwać to kilka dni), w zależności od sytuacji może okazać się, że będziemy zmuszeni uregulować dodatkowe płatności za nieplanowane noclegi czy zakup nowego biletu.

   Zdarza się, że konsulat wydaje dokumenty w wyjątkowych przypadkach bez wcześniejszej opłaty, co znaczyć będzie zwrot kosztów po powrocie do Polski.